xterm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
xterm
Logo
příklad ftp připojení v xtermu
příklad ftp přijení v xtermu
VývojářThomas Dickey
Aktuální verzePatch #331 (30. prosince 2017[1])
Operační systémmultiplatformní
Vyvíjeno vC
Typ softwaruemulátor terminálu
Licencelicence MIT/X Consortium License
Webinvisible-island.net/xterm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

xterm (anglická výslovnost [ˈekstəːm]) je standardní unixový emulátor terminálu pro X window system. Uživatel může mít naráz spuštěno mnoho různých instancí xtermu na jedné obrazovce, některé z nich poskytují nezávislý vstup/výstup z procesů běžících v něm (normálně je proces Unixový shell).

xterm vznikl ještě před X Window systémem. Původně byl napsán jako samostatný emulátor terminálu pro VAXStation 100 (VS100) Markem Vandervoordelem, studentem Jimmyho Gettyse, v létě 1984, tedy v době, kdy započaly práce na X window systému. Brzy však došel k názoru, že by projekt mohl být užitečnější jako součást X Window systému než jako samostatný projekt, proto jej začlenil do X. Jak Getty vypráví: „některé vnitřní části xtermu jsou natolik strašné, protože systém byl původně plánován jako samostatný projekt, jenž měl být schopen ovládat VS100 obrazovky.“[2]

xterm s Metacity skinem

Po mnoha letech jako součást X implementace, okolo roku 1996, byla hlavní vývojová větev přesunuta na XFree86 (které se forkovaloX11R6.3) a v současné době je spravováno Tomasem Dickeyem.

V současné době je dostupných mnoho variant xtermu. Většina terminálových emulátorů pro X je v podstatě upravenou variantou xtermu.

Standardní xterm neobsahuje menu toolbar. K tomu, aby se dostal k menu, musí uživatel stisknout Ctrl a levé, prostřední či pravé tlačítko myši. Klasické menu může být zkompilováno a obsahuje ty samé položky jako standardní menu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xterm na anglické Wikipedii.

  1. DICKEY, Thomas E. XTERM - Change Log [online]. Thomas E. Dickey, 2017-12-30 [cit. 2018-01-21]. Http://invisible-island.net/xterm. Dostupné online. (anglicky) 
  2. XTerm – Frequently Asked Questions (FAQ) (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]