xterm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
xterm
Logo
příklad ftp přijení v xtermu
příklad ftp přijení v xtermu
Vývojář Thomas Dickey
Aktuální verze Patch #331 (30. prosince 2017[1])
Operační systém multiplatformní
Vyvíjeno v C
Typ softwaru emulátor terminálu
Licence licence MIT/X Consortium License
Web invisible-island.net/xterm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

xterm (anglická výslovnost [ˈekstəːm]) je standardní unixový emulátor terminálu pro X window system. Uživatel může mít naráz spuštěno mnoho různých instancí xtermu na jedné obrazovce, některé z nich poskytují nezávislý vstup/výstup z procesů běžících v něm (normálně je proces Unixový shell).

xterm vznikl ještě před X Window systémem. Původně byl napsán jako samostatný emulátor terminálu pro VAXStation 100 (VS100) Markem Vandervoordelem, studentem Jimmyho Gettyse, v létě 1984, tedy v době, kdy započaly práce na X window systému. Brzy však došel k názoru, že by projekt mohl být užitečnější jako součást X Window systému než jako samostatný projekt, proto jej začlenil do X. Jak Getty vypráví příběh, „některé vnitřní části xtermu jsou natolik strašné, protože systém byl původně plánován jako samostatný projekt, jenž měl být schopen ovládat VS100 obrazovky.“[2]

xterm s Metacity skinem

Po mnoha letech jako součást X implementace, okolo roku 1996, byla hlavní vývojová větev přesunuta na XFree86 (které se forkovaloX11R6.3) a v současné době je spravováno Tomasem Dickeyem.

V současné době je dostupných mnoho variant xtermu. Většina terminálových emulátorů pro X je v podstatě upravenou variantou xtermu.

Standardní xterm neobsahuje menu toolbar. K tomu, aby se dostal k menu, musí uživatel stisknout Ctrl a levé, prostřední či pravé tlačítko myši. Klasické menu může být zkompilováno a obsahuje ty samé položky jako standardní menu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xterm na anglické Wikipedii.

  1. DICKEY, Thomas E. XTERM - Change Log [online]. Thomas E. Dickey, 2017-12-30 [cit. 2018-01-21]. Http://invisible-island.net/xterm. Dostupné online. (anglicky) 
  2. XTerm – Frequently Asked Questions (FAQ) (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]