xterm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
xterm
příklad ftp přijení v xtermu
příklad ftp přijení v xtermu
Vývojář Thomas Dickey
Aktuální verze Patch #225 (24. březen 2007)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru emulátor terminálu
Licence MIT / X Consortium License
Web http://invisible-island.net/xterm/

xterm je standardní unixový emulátor terminálu pro X window system. Uživatel může mít naráz spuštěno mnoho různých instancí xtermu na jedné obrazovce, některé z nich poskytují nezávislý vstup / výstup z procesů běžících v něm (normálně je proces Unixový shell).

xterm vznikl ještě před X windows systémem. Původně byl napsán jako samostatný emulátor terminálu pro VAXStation 100 (VS100) Markem Vandervoordelem, studentem Jimmyho Gettyse, v létě 1984, tedy v době, kdy započali práce na X window systému. Brzy však došel k názoru, že by projekt mohl být více užitečný jako součást X window systému než jako samostatný projekt, proto jej začlenil do X. Jak Getty vypráví příběh [1] (anglicky), „některé vnitřní části xtermu jsou natolik strašné, protože systém byl původně plánován jako samostatný projekt, jenž měl být schopen ovládat VS100 obrazovky.“

xterm s Metacity skinem

Po mnoha letech jako součást X implementace, okolo roku 1996, byla hlavní vývojová větev přesunuta na XFree86 (které se forkovalo z X11R6.3) a v současné době je spravováno Tomasem Dickeyem.

V současné době je dostupných mnoho variant xtermu. Většina terminálových emulátorů pro X je v podstatě upravenou variantou xtermu.

Standardní xterm neobsahuje menu toolbar. K tomu, aby se dostal k menu, musí uživatel stisknout Ctrl a levé, prostřední či pravé tlačítko myši. Klasické menu může být zkompilováno a obsahuje ty samé položky jako standardní menu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xterm na anglické Wikipedii.