Wireshark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wireshark
Logo
Wireshark GUI
VývojářThe Wireshark team
Aktuální verze4.2.4 (27. března 2024)
Operační systémLinux, Solaris, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Mac OS X a Windows
Vyvíjeno vC++ a C
Typ softwarupaketový sniffer
LicenceGNU General Public License
Webhttp://www.wireshark.org/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wireshark (dříve Ethereal) je počítačová aplikace pro analýzu provozu v počítačových sítích, která se používá pro zjišťování a odstraňování problémů v počítačových sítích, vývoj komunikačních protokolů a softwaru a studium síťové komunikace.

Wireshark nabízí velice podobné funkce jako tcpdump, navíc však obsahuje mnohem větší počet (stovky) analyzerů komunikačních protokolů a formátů (anglicky dissector), grafické uživatelské rozhraní a mnoho možností uspořádání a filtrování zobrazených informací.[1] Aplikace umí přepnout síťovou kartu do promiskuitního režimu a díky tomu dokáže zachytávat veškerou komunikaci na připojeném médiu.

Wireshark je Multiplatformní software, používající GTK+ widget toolkit pro implementaci uživatelského rozhraní, a pcap na zachytávání paketů; funguje na různých UN*X operačních systémech jako Linux, Mac OS X, BSD a Solaris, a na Microsoft Windows. Program má i terminálovou (bez GUI) verzi zvanou TShark. Wireshark, a ostatní programy s ním distribuované, jako TShark, jsou Svobodný software, vydaný pod GNU General Public License.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Wireshark je velmi podobný tcpdump, má ale navíc grafické uživatelské rozhraní, plus integrované řadící a filtrovací volby.

Wireshark umožňuje uživateli nastavit síťová rozhraní, která to podporují, do promiskuitního módu, čímž umožní vidět veškerý provoz na těchto rozhraních, včetně broadcastu a multicastu, ne jen provoz určený jedné určité adrese rozhraní. Nicméně, při zachytávání paketů analyzátorem v promiskuitním módu na portu switche se nemusí veškerý provoz skrze switch nutně dostat na port, kde se zrovna zachytává, takže zachytávání v promiskuitním modu nebude dostačující pro veškerý provoz na síti. Je nutné využít port mirroring nebo různá zařízení rozšiřující příjem do zvolené části sítě.

Na Linuxu, BSD, a Mac OS X s libpcap 1.0.0 a novějšími umí Wireshark od 1.4 přepínat Wi-Fi adaptéry do monitor mode.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Wireshark je software, který rozumí struktuře různých síťových protokolů. Díky tomu je schopen zobrazit zapouzdření a další pole i s jejich významy pro různé pakety odlišných protokolů. Wireshark používá pro zachytávání paketů knihovnu pcap, takže zachytí pouze pakety typů, které pcap podporuje.

 • Data mohou být zachycena přímo z "drátu" živé sítě nebo přečtena ze souboru, kde jsou již zachycené packety zaznamenány.
 • Zachytávat se může z mnoha typů sítí, jako je Ethernet, IEEE 802.11, PPP, a loopback.
 • Zachycená data mohou být procházena pomocí GUI, nebo v terminálové (příkazový řádek) verzi utility TShark.
 • Soubory se záznamy mohou být programově upraveny a překonvertovány pomocí přepínačů v příkazové řádce programu editcap.
 • Zobrazení i zachytávání dat může být upraveno pomocí filtrů.
 • Mohou být vytvořeny pluginy pro rozebírání nových protokolů.
 • VoIP volání v zachyceném provozu mohou být vymazány. Při kompatibilním kódování může být záznam dokonce přehrán.
 • Pomocí Wiresharku lze zachytit surový provoz na USB.[2] Tato vlastnost je momentálně k dispozici pouze na Linuxu.

Nativní souborový formát síťového záznamu Wiresharku je libpcap podporovaný libpcap a WinPcap, tudíž je možno vyměňovat záznamové soubory s ostatními aplikacemi, které používají stejný formát, včetně tcpdump a CA NetMaster. Dokáže také číst záznamy z jiných síťových analyzátorů, jako snoop, Network General's Sniffer a Microsoft Network Monitor.

Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Na některých platformách jsou pro zachycení surového provozu na síti nutná vyšší oprávnění. Z tohoto důvodu často starší verze Ethereal/Wireshark a tethereal/TShark běžely s právy správce počítače. Vezmeme-li v potaz velké množství "rozebíračů" paketů, které jsou volány při zachytávání provozu, může to znamenat vážné narušení bezpečnosti v případě, že se v některém z "rozebíračů" objeví chyba. Díky docela velkému počtu slabin v minulosti (mnoho z nich umožnilo vykonání cizího kódu) a pochybnostem vývojářů o budoucím vývoji, OpenBSD odstranilo Ethereal ze svých portů před verzí OpenBSD 3.6.[3]

Vyšší oprávnění nejsou zapotřebí pro všechny operace. Například je možné použít tcpdump, nebo dumpcap utilitu, která je součástí Wiresharku, s právy superuživatele pro zachytávání paketů do souboru, a později je analyzovat Wiresharkem s omezenými právy. Pro analýzy téměř v reálném čase může být každý zachycený paket sloučen mergecapem do rostoucího souboru zpracovaném Wiresharkem. Na bezdrátových sítích je možné použít nástroj Aircrack na zachycení rámců IEEE 802.11 a číst výsledný dump Wiresharkem.

Od verze 0.99.7, Wireshark a TShark používají dumpcap na zachytávání provozu. Na platformách, kde jsou zapotřebí zvláštní práva na zachytávání, jsou potřeba pouze pro program dumpcap: Wireshark ani TShark nepotřebují žádná speciální privilegia a ani by s nimi neměly být spouštěny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wireshark na anglické Wikipedii.

 1. http://www.wireshark.org/about.html
 2. ^http://www.wireshark.org
 3. CVS log for ports/net/ethereal/Attic/Makefile [online]. Openbsd.org [cit. 2010-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]