Willis Carrier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Willis Carrier
Willis Carrier
Willis Carrier
Narození 26. listopadu 1876
Angola
Úmrtí 7. října 1950 (ve věku 73 let)
New York
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ5469014
Alma mater Cornell University
Povolání inženýr a vynálezce
Ocenění Frank P. Brown Medal
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willis Haviland Carrier (26. listopadu 18767. října, 1950) byl americký technik a vynálezce. Položil základy moderní úpravě vzduchu a vyvinul první klimatizační systém.

Začátkem 20. století jako technik firmy Buffalo Forge Company řešil Willis Carrier problémy tiskárny Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing Company v newyorském Brooklynu. Papír, který tiskárna používala se mačkal díky vysokým teplotám a vlhkosti vzduchu, také barvy špatně schly. Carrierův nápad, hnát vzduch kolem stočených trubek se studenou vodou se stal základem celého systému. Vodní páry se na trubkách srážely a ochlazovaly tak okolní vzduch. Chladicí zařízení poprvé uvedl do provozu 17. července 1902[1].

Postupem doby tato zařízení začaly používat americké továrny, nově zakládané biografy; v roce 1928 byly klimatizací vybaveny prostory amerického Kongresu a následující rok i místnosti Bílého domu. Z firmy Carrier Corporation (součást United Technologies Corporation), u jejíchž počátků Carrier stál, je v současnosti největší světový výrobce klimatizačních systémů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskenoviny.cz/magazin/kalendarium/index_view.php?id=262211