Přeskočit na obsah

William Hodges

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Hodges
Narození28. října 1744
Londýn
Úmrtí6. března 1797 (ve věku 52 let)
Brixham
Povoláníobjevitel a malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hodgesův obraz HMS Resolution and HMS Adventure v zátoce Matavai, Tahiti

William Hodges (28. října 17446. března 1797) byl anglický malíř. Byl účastníkem druhé plavby Jamese Cooka do Tichomoří a je nejvíce znám svými kresbami a malbami území, která během plavby navštívil, např. Stolové hory, Tahiti, Velikonočního ostrova a oblasti Jižního oceánu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hodges se narodil v Londýně. Byl studentem Williama Shipleye a Richarda Wilsona. Během prvních let své malířské kariéry se živil malbami divadelních scén. Doprovázel James Cooka do Tichomoří v letech 1772–1775 jako malíř výpravy. Mnoho jeho kreseb a maleb z výpravy bylo později provedeno jako rytiny a publikováno v původním vydání Cookových deníků z plavby.

Roku 1778 Hodges odcestoval do Indie a byl prvním anglickým profesionálním malířem, který navštívil tuto zemi. V Indii strávil 6 let a roku 1783 zde byl ve společnosti Clauda Martina.[1] V pozdějších letech svého života cestoval po kontinentální Evropě a také roku 1790 navštívil Petrohrad v Rusku.

Koncem roku 1794 Hodges uspořádal v Londýně výstavu svých prací, kde byly také vystavěny dva veliké obrazy nazvané The Effects of Peace a The Effects of War. V posledních dnech ledna 1795, kdy se Británie zapojila do války První koalice proti revoluční Francii a kdy v zemi stoupalo napětí, navštívil výstavu princ Frederick, vévoda z Yorku a Albany, druhý syn krále Jiřího III.. Vévado byl dotčen politickým pozadím Hodgesovým maleb a nařídil výstavu uzavřít; tato královská censura definitivně ukončila Hodgesovu malířskou kariéru.

Hodges poslední léta strávil v Devonu a angažoval se v bance, která zkrachovala během bankovní krize v březnu 1797. 6. března 1797 Hodges zemřel. Oficiální zpráva uváděla, že příčinou úmrtí byla žaludeční choroba, ale kolovaly zvěsti, že Hodges spáchal sebevraždu předávkováním opiem.


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Hodges na anglické Wikipedii.

  1. LLEWELLYN-JONES, Rosie. A Man of the Enlightenment in Eighteenth-century India: The Letters of Claude Martin, 1766-1800. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]