HM Bark Adventure

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
William Hodges: Resolution a Adventure v zálivu Matavai, Tahiti, 1776

HM Bark Adventure byl bark Royal Navy, který se účastnil druhé průzkumné plavby Jamese Cooka v letech 1772–1775. Adventure byla první lodí, která obeplula Zeměkouli od západu na východ.

Bark Adventure byl původně uhelnou lodí, plavící se v Severním moři. Její původní jméno bylo Marquis of Rockingham. Byla spuštěna na vodu ve Whitby roku 1771. Měla délku 39,7 metrů, šířku 8,7 metrů a ponor 4 metry. Již roku 1771 jí koupilo Royal Navy a byla přejmenována na Rayleigh. Před rozhodnutím o zařazení do druhé Cookovi výpravy byla přejmenována podruhé, a to na Adventure.

Po ukončení první Cookovi plavby, rozhodla britská Admiralita a provedené druhá průzkumné plavby, opět pod velením Jamese Cooka, s cílem nalézt předpokládaný jižní kontinent Terra Australis. Cook byl pověřen velením lodi Resolution. Menší Adventure byla určena jako doprovodná loď Resolution. Velitelem Adventure byl jmenován komandér Tobias Furneaux. Furneaux byl zkušený mořeplavec, který sloužil v posádce kapitána Samuela Wallise na lodi Dolphin, která v letech 1766–1768 obeplula svět.

Resolution a Adventure vypluly z Plymouthu 13. července 1772 a 17. ledna 1773 jako první evropské lodi překročily jižní polární kruh. 8. února 1773 se obě lodi v mlze oddělily a Furneaux poté zamířil na Nový Zéland, kde bylo pro případ odloučení lodí dohodnuto místo setkání v průlivu královny Charlotty, který zmapoval James Cook během roku 1770 během své první plavby do Tichomoří. Během plavby k průlivu královny Charlotty Furneaux zmapoval jižní a východní pobřeží Van Diemenovy země (Tasmánie). Nepodařilo se mu však objevil průliv mezi Tasmánií a Austrálií, později nazvaný Bassův průliv. Po setkání Adventure a Resolution v průlivu královny Charlotty obě lodi provedly průzkum v jižním Tichomoří. Dopluly ke Společenským ostrovům, kde Tabias Furneaux vzal na palubu domorodce Omaie, který pak a Adventure doplul až do Anglie. Obě lodi pak navštívily Přátelské ostrovy a poté se vrátily na Nový Zéland. Zde se v důsledku bouře obě lodě opět nechtěně od sebe oddělily. Resolution po odplutí z průlivu královny Charlotty pokračovala v naplánované plavbě k jižnímu polárnímu kruhu. Tabias Furneaux ji měl v úmyslu následovat, avšak den před vyplutím Adventure byla skupina deseti námořníků zabita Maory. Furneaux se pak v důsledku této tragédie a celkově špatnému stavu lodi, posádky i zásob potravin rozhodl nenásledovat Cooka a vrátil se cestou před mys Horn do Anglie. Adventure doplula do Anglie 14. července 1774 a stala se tak první lodí, která obeplula svět východním směrem.

Roku 1780 byla Adventure přestavěna na zápalnou loď a roku 1783 byla odprodána zpět původním vlastníkům ve Whitby a sloužila dále jako nákladní loď. Roku 1811 ztroskotala na řece Saint Lawrence.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku HMS Adventure (1771) na anglické Wikipedii.