Wikipedista:Felix220/Pískoviště 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čokoláda
Základní informace
Místo původuMezoamerika
Složení
kakaové boby
případně s cukrem, mlékem, kakaovým máslem, rostlinným olejem

Čokoláda, jídlo vyráběné z kvašených, pražených a mletých zrnek tropického stromu kakaovníku pravého, je obvyklou součástí mnoha druhů sladkostí. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších a nejlépe rozeznávaných potravin na světě. Slovo čokoláda má pravděpodobný původ v aztéckém výrazu chocolātl, jenž má význam hořké pití.

Existují tři typy kakaových zrn užívaných v čokoládách. Nejvíce ceněná, vzácná a drahá jsou zrna Criollo z mayské oblasti (Mexiko a Střední Amerika). Tato zrna jsou méně hořká a aromatičtější než ostatní. Dělá se z nich jen asi 10 % čokolády. Kakaová zrna v 80 % čokolády jsou typu Forastero (Amazonská nížina). Stromy Forastero jsou značně robustnější než stromy Criollo a kakaová zrna z nich jsou levnější. Třetí – Trinitario, nacházející se na Trinidadu, je hybrid zrn Criollo a Forastero, se používá asi v 10 % čokolády.

Po kvašení, pražení a mletí kakaových zrnek, pocházejících z kakaových tobolek – bobů, vzniká výsledný produkt známý jako „čokoláda“. Tento produkt je definován v mnoha zemích jako kakao. V americkém čokoládovém průmyslu je kakao definováno jako sušina kakaových zrn, kakaové máslo je definováno jako tuková složka, a čokoláda je kombinací sušiny a tuku – tato směs je obvykle oslazena cukrem a jinými přísadami a zpracována do čokoládových tabulek nebo do nápoje (zvaného kakao nebo horká čokoláda).

Do spotřebitelského prodeje přichází čokoláda ponejvíce ve formě tabulek nebo jiných geometrických tvarů, často bývá též tvarována do malých figurek (obvykle zvířat, lidí nebo rostlin). Mnohdy se tyto tvary přímo vztahují k určitým svátkům, jako např. velikonoční zajíci nebo vejce, případně vánoční či mikulášské figurky anebo tvary vhodné pro den svatého Valentina. Dále se používá pro sladké rozpustné nápoje – horké čokolády a čokoládové sirupy. Často čokoláda tvoří hlavní složku nebo přísadu v potravinách jako zmrzlina, v koláčích, sušenkách, buchtách a v jiných dezertech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Čokoláda se téměř po celou dobu své existence připravovala jako nápoj. Jedna nádoba nalezená na olméckém archeologickém nalezišti na pobřeží Mexického zálivu v mexickém Veracruzu datuje přípravu čokolády do roku 1750 př. n. l. Po nálezu archeologické naleziště Mokaya na pacifickém pobřeží mexického Chiapasu, se posunulo datování o dalších 200 let, do let kolem 1900 př. n. l. Zbytky a druh nádob, které byly nalezeny, naznačují, že původní využití kakaa nebylo jen jako nápoje – bílá dužina kolem kakaových bobů se pravděpodobně používala jako zdroj zkvasitelných cukrů pro alkoholický nápoj.

Výroba čokolády[editovat | editovat zdroj]

xyz

Druhy[editovat | editovat zdroj]

xyz

Konzumace[editovat | editovat zdroj]

xyz

Vliv na zdraví[editovat | editovat zdroj]