Horká čokoláda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hahndorf Hot Chocolate.jpg
horká, bílá čokoláda

Horká čokoláda (známá také jako kakao) je druh teplého sladkého nápoje, který má příchuť po čokoládě, již v různém zastoupení spolu s horkou vodou, mlékem nebo smetanou. Horká čokoláda je nezřídka prodávána v prodejních nápojových automatech spolu s kávou, jako oblíbený druh teplého nápoje, který se dá snadno připravit z instantních ingrediencí bez zásahu člověka. Bývá ale i v menu v restaucích a bistrech.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Kvalita horké čokolády v Česku bývá rozdílná, většinou je složena z čokoládového nebo kakaového prášku, cukru a horké vody. Občas pro zvýraznění, či ochucení se používají další ingredience pro upravení chuti nápoje. Může být například ozdobena šlehačkou. Existují však i kvalitní horké čokolády, které se připravují z 60% až 80% hořké čokolády a zalévají se mlékem nebo smetanou. Rozdílná je i kvalita instantní horké čokolády, existují výrobky, které obsahují 63% cukru a 25% kakaového prášku, ale i takové, které obsahují přes 45% či dokonce 58% kakaa a jen minimum cukru.

Ve Španělsku a dále v oblasti Karibského zálivu se k horké čokoládě často servíruje sladkost ve tvaru pokrouceného "hada" ze smaženého odpalovaného těsta obalená v cukru se skořicí, zvaná churro, která se do ní namáčí. Ve Španělsku se churros nejčastěji jí k snídani. Ale můžeme se s nimi setkat i v Portugalsku, kde se prodávají třeba na tržištích

Pití horké čokolády[editovat | editovat zdroj]

Pravou horkou čokoládu je nutné vypít zatepla, protože čokoláda po vychladnutí ztuhne jako čokoládová poleva a usadí se na dnu a stěnách nádoby. U méně kvalitních horkých čokolád na bázi kakaových nápojů k tomuto nedochází.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]