Wikipedie:Wikipe-tan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wikipe-tan

Wikipe-tan (japonsky ウィキペたん) je jeden z maskotů Wikipedie. Wikipedie je zde personifikována v podobě mladé dívky, nakreslené ve stylu manga.

Přípona –tan slouží v japonštině k vytváření určitého druhu zdrobnělin a hypokoristik, přibližným ekvivalentem může být české oslovení "miláček". Podobnou manga personifikaci mají i jiné projekty, např. Microsoft Windows či Ubuntu, prohlížeče jako Opera či Mozilla.

Idea manga personifikace Wikipedie vznikla jako návrh anonymního uživatele, skrytého pod IP adresou 192.192.170.2 v diskusi o maskotu Wikipedie pátého ledna 2006. Konkrétní podobu vytvořil uživatel Kasuga, působící především na japonské Wikipedii, uploadoval ji osmého ledna téhož roku. Wikipe-tan byla jako maskot přijata a od té doby byl obrázek mnohokrát modifikován, Kasugou i jinými uživateli.

Symbol se ujal především na anglické Wikipedii jako symbol několika Wiki-projektů, text se rozšířil i jako userbox (přestože došlo i k několika problémům, např. v anglickém článku Lolicon, kde byla jedna z modifikací Wikipe-tan původně použita jako ilustrační obrázek). Analogicky k Wikipe-tan byla vytvořena také Commons-tan pro projekt Wikimedia Commons a Wikiquote-tan pro projekt Wikicitáty.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wikipedia:Wikipe-tan na anglické Wikipedii.