Lolita (móda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gothic lolita takeshita street.jpg

Lolita fashion (ロリータ・ファッション), Rorīta fasshon, Lolita, Rori je módní styl mladých dívek (většinou 12-30 let), který čerpá inspiraci z viktoriánské doby a rokoka (mnohdy tak některým připomíná šatičky porcelánových panenek). Snahou "lolitky" je vypadat co nejroztomileji, případně působit jako elegantní dáma ze starých časů (většinou však nemá působit sexy).

Hlavním znakem této módy je velmi široká sukně sahající ke kolenům. Šaty mají většinou hodně volánků a/nebo krajek, některé modely působí starodávně či temně, jiné naopak velmi sladce a roztomile, oblíbená je také kombinace se stylem steampunk. Velkou inspirací je viktoriánská doba a rokoko. Na hlavě nosí lolitky široké ozdobné čelenky z krajek a drobných ozdob (např. látkových růžiček, drobných mašliček, oblíbené jsou i perličky apod. Tento typ doplňků se mezi lolitkami nazývá "headdress"), velké ozdobné mašle, malinké korunky, kloboučky či čepičky, které se většinou nedávají doprostřed hlavy, ale na stranu, ozdobné hřebínky s květinami, pírky či síťkou, některé dívky nosí i (tzv.) bonnet. Pod šaty se nosí spodničky, které sukni značně rozšiřují. Oblíbené jsou vzorkované podkolenky s krajkou na lemu, zdobené boty na platformě, případně nízké "školní" boty (tzv. "mary janes"). Běžné jsou decentní blůzy, trička s roztomilými potisky, u některých stylů také korzety.

Jako doplňky s sebou lolitky často nosí krajkovaná paraplíčka a vějíře, na fotkách či na srazech můžeme narazit i na lolitky s plyšáky (nejčastěji medvídky nebo králíčky), nebo porcelánovými panenkami. Oblíbené jsou také taštičky ve tvaru srdíček, kabelky s mašlemi apod. Na krku nosí lolitky většinou starodávné kameje, korálky, perličky, krajky, u některých stylů i obojky.

Většina dívek se takto obléká jen na koncerty japonských skupin, nebo na cony, na nichž lze potkat i fanoušky anime. Některé skupinky děvčat v tomto oblečení chodí po hradech a zámcích, kde se fotí. Některé chodí takto i do školy a do práce.

Právě v Japonsku, které je kolébkou tohoto stylu, je "lolita" nejoblíbenější, ale v poslední době tato móda proniká i na jiné kontinenty, samozřejmě také do Evropy.

Časopis Gothic & Lolita Bible se zabývá čistě jen touto módou. Vychází nepravidelně a obsahuje množství fotografií, různé střihy a módní tipy. Od roku 2007 vychází i anglická verze tohoto časopisu. Taktéž je hodně populární časopis Gosu Rori, který se zaměřuje na střihy šatů.

Pro některé lolitky však není tato móda pouze záležitostí oblečení, ale také životním stylem. Tyto dívky se snaží se působit jemně, elegantně a distingovaně, vyhýbají se vulgární mluvě, nechovají se hrubě, chtějí působit ženským dojmem. Často se zajímají o hudbu, divadlo, literaturu a jiné formy umění, některé se rády věnují šití a/nebo vaření.

Rozdělení stylů[editovat | editovat zdroj]

Dívka/Lolita v Praze.

Hlavní styly

 • Gothic Lolita (Gosurori) - Asi nejznámější podstyl z celého módního odvětví. Šaty tohoto stylu jsou nejčastěji v černé barvě, případně jde o kombinaci černé a bílé barvy (většinou černé šaty s bílými krajkami). Mezi oblíbené doplňky patří například přívěšky s křížky, obojky, apod.
 • Sweet Lolita (Amairori, Sladká lolita) - Velmi sladký a dívčí styl. Mohou připomínat i malou holčičku. Převažují světlé a pastelové barvy, tj. bílá, růžová, bledě modrá, světle zelená, červená, šaty mívají velké množství krajek a volánů. Oblíbené jsou potisky zvířátek, cukroví,...
 • Classic Lolita - Styl, který je nejvíce inspirován historickými oděvy. Krajky jsou zde většinou nahrazené volány, střihy i barvy jsou velmi decentní. Nejčastějšími barvami bývají starorůžová, černá, bílá, hnědá, krémová, tmavě zelená, tmavě modrá apod.
 • Punk Lolita - Více moderní lolita šaty. Inspiraci čerpá ze stylu visual kei. Tartanové (kárované) vzorky, nepravidelný střih šatů, většinou kombinace s černou barvou, potisky na šatech.
 • Hime Lolita - Lolita ve stylu princezny. Používají hlavně světlé barvy. Ve vlasech mají korunky nebo květiny. Chodí v botách na podpatku a mají bohatě zdobené nehty. Mohou mít i dlouhé šaty. Vlasy si upravují do loken.

Další styly

 • Casual Lolita - Jednoduché všední modely, obvykle obyčejné tričko s potiskem (krátký rukáv, může být i výstřih) a málo zdobená sukně se spodničkou, případně nějaké drobné lolita doplňky.
 • Wa-Lolita - Lolita šaty připomínající japonské kimono. Mají velmi široké rukávy, pás obi, široké rukávy a sukni se spodničkou.
 • Sailor Lolita - Styl inspirovaný japonskými školními uniformami, které připomínají námořnické oblečky.
 • Kurorori - Lolitka celá v černém.
 • Shirorori - Lolitka celá v bílém.
 • Erololi - Sexy verze lolity. Obvyklé jsou korsety, krajky, bombarďáčky - přesto má však dívka vypadat pouze vyzývavě, nikoliv obscénně.
 • Guro Lolita - Hlavně umělecký styl využívaný pro dramatické fotky - jde o dívku v nejčastěji bílých lolita šatech, které jsou zacákané krví, či působí podobně dramatickým stylem.
 • Qi-Lolita - Styl inspirovaný čínskou módou. Typické prvky jsou vysoké rovné límce, zapínání šikmo na boku či výstřih ve tvaru kapky.
 • Country Lolita - Šaty mají často ovocné potisky a místo kabelky si berou country lolity proutěné košíky. Převažující barvy jsou bílá, růžová, krémová a světle modrá.

Pro pány

 • Kodona - „mladý princ“. Halenky s volány a kalhoty, které končí u kolenou, pod nimi punčocháče či nadkolenky. Tento styl však nosí spíše dívky, třebaže jde o pánský styl.
 • Dandy - Střídmá kodona, muž takto oblečený má spíše připomínat mladého aristokrata, časté jsou cylindry, kapesní hodinky, dlouhá saka a kalhoty, vesty, polobotky.
 • Ouji - Znamená princ. Často používaný termín, který znamená totéž co "kodona".
 • Elegant Gothic Aristocrat - Styl založený umělcem Manou. Jde o "gotického aristokrata", tedy častá je kombinace černé a bílé, oblečení je velmi elegantní, výjimkou nejsou ani dlouhé sukně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]