Wikipedie:WikiProjekt NK ČR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Národní knihovna České republiky obhospodařuje databázi tzv. jmenných autorit - autoritních záznamů osob spojených s publikační činností (nejčastěji autorů, ale i osob, o kterých nějaká kniha pojednává) používaných pro jednoznačnou identifikaci jmen v katalogizačních záznamech publikací. [1] Současně zpřístupňuje katalog NK ČR, s touto databází provázaný, podobně jako Souborný katalog ČR. Pomocí jednoznačného identifikátoru tak lze snadno získat seznam všech knih, které nějaká osoba napsala či které o ní pojednávají. Je tedy užitečné, aby každý článek o spisovateli (případně i některých dalších tématech) na takový seznam odkazoval.

Díky navázanému kontaktu s NK ČR byl v katalogu zaveden nový index a přístup k tomuto seznamu je nyní velmi jednoduchý; byla založena Šablona:NK ČR, která bere jako svůj parametr jednoznačný identifikátor příslušné osoby z databáze a zobrazí graficky odlišený odkaz vedoucí přímo na seznam děl v databázi (příklad je vidět níže).

Další možnosti spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Součástí autoritního záznamu je také velmi stručná biografická informace (např. u Karel Čapek: „Narozen 9.1.1890 v Malých Svatoňovicích u Trutnova, zemřel 25.12.1938 v Praze. PhDr., prozaik, žurnalista, dramatik, esejista, básník, autor knih pro děti, překladatel z francouzštiny, literární, výtvarný a divadelní kritik, estetik, filosof, filmový libretista.“). Teoreticky by bylo možno tyto informace nějak automaticky naimportovat jako základní pahýlovité články (a že jich je spousta: někde kolem 300 000 záznamů).

Autoritní záznamy některých méně známých osob mohou být někdy neúplné, např. chybí datum úmrtí u prokazatelně zemřelých (ukázka). Pokud v důvěryhodném zdroji najdete chybějící údaj, uveďte to prosím na stránce Wikizdroje:Informace pro Autority NKP (na Wikizdrojích) — pomůžete tím doplnit oficiální databázi a ujasnit status autorských práv.

Zahraniční inspirace[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční inspirací byl obdobný projekt na německé Wikipedii, vizte de:Wikipedia:PND, DDB Pressemitteilung: Wikipedia nutzt Katalog Der Deutschen Bibliothek und deutsche Normdateien.

Věci k diskusi[editovat | editovat zdroj]

 • Chceme vůbec něco takového?
  Mně osobně to přijde zcela jasné: ano, články o spisovatelích by měly odkazovat na takový autoritativní zdroj, je to užitečné a potřebné.
 • Jakou formou odkazovat?
  Můj první návrh šablony vidíte, samozřejmě vítám připomínky k formě, vzhledu atd.
 • Můžeme a chceme nějak využít biografické informace z autoritního záznamu?
  Já myslím, že nápad naimportovat je jako základní minipahýly třeba robotem je naprosto špatný nápad a obecně jsem zásadně proti podobnému hromadnému zakládání pahýlů.
 • Napadají vás další možnosti, jaká forma spolupráce by se vám s NK ČR hodila?
  --Mormegil 09:33, 27. 6. 2006 (UTC)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Re šablona: asi by bylo důstojné vytvořit NK ČR skutečné heslo a ne jen přesměrování; poznamenávám též, že knihovna obsahuje (ve většině případů) ta díla, seznam obsahuje jejich katalog.

Ano, heslo mám na TODO listu. Formulace v šabloně editujte s odvahou.

Ano, autoritní záznamy neimportovat, i když pahýlového rozsahu a encyklopedického významu je stejně jen pár tisícin; mají v nich hrozný hokej (srov. [2]a 2, jako v katalogu vůbec (ten kontakt bych bral, já jim vždycky akorát posílám bugreporty na centrální podatelnu. Někdy je i zpracují).

Neuspořáda(tel)ný seznam 1706 položek, většinou v cizích jazycích, obtížně navigovatelný po desítkách (BTW, ve FF mi to často několik přeskočí), má velmi chabou užitečnost. Odlišit aspoň pro autory takového kalibru původce od keywords (2 odkazy v jedné šabloně, nebo je specializovat)? Zavést defaultně filtr na český jazyk (ale opět, mívají to vyplněné dost náhodně)? Upravit si výsledky jde jen velmi obtížně až vůbec ne; takže to neušetří moc práce oproti prostému linku na hlavní vstup do vyhledávání.

Ano, neřaditelnost seznamu nad 1000 položek mě překvapila (nemyslím, že by v dnešní době byl pro databázi problém seřadit 1000položkový seznam). O oddělených seznamech děl od a o jsem přemýšlel, ale moc mě nenapadají možné grafické podoby, aby to nezabíralo půl stránky a přitom bylo dostatečně odlišené (každopádně doufám, že u autorů menšího kalibru to nebude tolik pálit).

Po čertech by se mi hodil uživatelsky přátelštější katalog; a když na něj nemají milióny a chuť, aspoň možnost vytváření permalinků na konkrétní záznamy - srov. potřeba opravy výše nebo Třicet let bojů za českou socialistickou poesii. --Malýčtenář 10:21, 27. 6. 2006 (UTC)

Do NK pošlu odkaz na tuhle stránku, věřím, že i připomínky na sebe přijmou. --Mormegil 13:07, 27. 6. 2006 (UTC)

Tak návod na permalinky je skryt na http://aleph.nkp.cz/F/?func=file&file_name=zalozky - tedy např. http://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&ccl_term=sys=622373 --Malýčtenář

Přestože katalog NK používám pro svou práci na Wikipedii, nepovažuju jej za uživatelsky přívětivý, ba právě naopak. Proto jsem přesvědčen, že není žádoucí posílat naše čtenáře uživatele na takto nekvalitně zpracovaný server. Pokud by přesto měly z článků vést odkazy, jsem pro pouhý odkaz umístěný v externích odkazech, stejně jako odkazujeme např. filmové databáze. --Adam Hauner 05:38, 1. 7. 2006 (UTC)

Ano, katalog NK je… no řekněme, že Karel Brückner by asi použil termín „informatické baroko“. Ale naprosto nesouhlasím s tím, že bychom tento zdroj měli čtenářům zatajovat („já to používám, ale čtenářům o tom neřeknu“), co se týká obsahu, je to pořád asi nejlepší dostupný zdroj.
Co se týká formy odkazu, můžeme se o tom bavit. Na běžném inline odkazu něco bude, koneckonců i Němci to tak mají také tak (ti tak mají i odkazy na sesterské projekty), viz např. de:Angelina Jolie#Literatur.
--Mormegil 08:52, 4. 7. 2006 (UTC)

Na pěkný příklad obsahových vad jsem teď narazil na Miroslav Holub: [3] obsahuje 104 titulů, ovšem na každou stránku o 10 připadá v průměru 1 a půl duplicity. --Malýčtenář 09:53, 14. 7. 2006 (UTC)

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Stav projektu[editovat | editovat zdroj]

Kategorie:Lidé podle činnosti Stav Poznámka / Podpis
Cestovatelé hotovo --Hobr 19:19, 9. 5. 2008 (UTC)
Ekonomové hotovo --Hobr 15:52, 25. 4. 2008 (UTC)
Esperantisté hotovo --Hobr 19:08, 23. 4. 2008 (UTC)
Filozofové
Matematici hotovo --Hobr 11:48, 4. 5. 2008 (UTC)
Pedagogové
Politologové
Právníci hotovo --Taavetti 15:07, 8. 10. 2009 (UTC)
Psychiatři hotovo --Hobr 21:05, 23. 4. 2008 (UTC)
Psychologové hotovo --Hobr 16:16, 17. 5. 2008 (UTC)
Sociologové hotovo --Hobr 20:08, 10. 5. 2008 (UTC)
Spisovatelé hotovo Rozpis podle vnořených kategorií je uveden v archivu. --Hobr 17:50, 23. 4. 2008 (UTC)
Teoretici managementu hotovo --Hobr 18:45, 18. 4. 2008 (UTC)
Umělci/Fotografové hotovo --Hobr 19:45, 10. 4. 2008 (UTC)
Umělci/Ilustrátoři hotovo --Hobr 20:51, 23. 4. 2008 (UTC)
Vědci/Přírodovědci
Vědci/ostatní hotovo --Hobr 19:26, 9. 5. 2008 (UTC)

Související články[editovat | editovat zdroj]