Žijete v zajímavém městě? Wikipedie, Commons nebo Wikidata vám dávají smysl a chcete pomocí nich zviditelnit vaše oblíbené muzeum, galerii, apod.? Právě vás hledáme! Dobrovolníky/nice, kteří/ré mají chuť (za naší podpory a know-how) navazovat nejrůznější typy spolupráce s lokálními institucemi a zapojovat je do Wikimedia projektů.
Pokud máte zájem stát se wiki-rezidentem přidejte se níže do seznamu rezidentů a na svou stránku napište jaká spolupráce by vás zajímala (např. zda z oboru historie, biologie, archivnictví, popřípadě i typ spolupráce - zda wikipedická nebo wikidata spolupráce). Čím více informací budeme znát, tím lépe.
Pokud chcete oslovit instituci ve své blízkosti na vlastní pěst, ale nevíte jak začít, podívejte se níže do knihovny manuálů, nebo napište na email glam@wikimedia.cz.
Máte zájem začít spolupracovat ihned? Podívejte se do záložky "Aktuálně běží", zda nehledáme právě Vás!
Editaton Wikivýstaviště 2018
Je spolupráce placená?
Vesměs se jedná o práci dobrovolnou. Avšak náklady spojené s cestou do instituce a jiné provozní náklady spojené se spoluprací si můžete nechat uhradit skrze Komunitní minigranty
Dlouhodobá wiki-rezidence v kulturní instituci bývá zpravidla hrazena z rozpočtu instituce.
Odborná činnost spojená se spoluprací, jako je lektorství, vedení editathonů nebo dlouhodobá spolupráce s pobočkou je hrazena z rozpočtu Wikimedia Česká republika.
Potřebuji být nějak kvalifikovaný/á a co to ode mě vyžaduje?
Záleží na typu spolupráce s institucí. Pro některé spolupráce hledáme již větrem ošlehané wikipedisty/ky nebo wikidatisty/ky, ale existují i typy spolupráce, které nevyžadují tak vysokou expertizu ve wiki-světě a postačí Vám naše školení pro začínající wikipedisty/ky.
Vyžaduje to zájem o kulturní instituce, zvídavost, ochotu učit se novým věcem a komunikovat se zaměstnanci dané instituce.
Některé spolupráce vyžadují další školení, (např.: školení na Pattypan, Commons, Wikidata, nahrávání databází, Mix&Match apod., a to od Vás vyžaduje čas).
Pro wikidata-spolupráce týkající se importu databází do Wikidat hledáme již etablované wikidatisty/ky, kteří jsou ochotni zároveň své zkušenosti předávat dál. Aktuálně hledáme i hlavního Wikidatistu-rezidenta a létající Wikidata rezidenty (více v "Aktuálně běží").
Chceš vědět o rezidentství víc? Tak se podívej na video, přihlas se k odběru newsletteru nebo se zapoj do facebookové GLAM skupiny zde.
Bojíš se, že si nebudeš vědět rady?
Neboj, i na to jsme mysleli. Proto jsou tu pro tebe coworkingové hodiny hlavního wiki-rezidenta, který pomáhá začínajícím rezidentům s jejich wikipedickými a jinými útrapami a také uzavřená Facebooková skupina, do které tě mile rádi přidáme, pokud se hodláš stát rezidentem nebo jim jsi - stačí nám napsat na glam@wikimedia.cz nebo nás kontaktovat prostřednictvím otevřené Facebookové skupiny.
Máš ve svém okolízajímavou instituci a myslíš si, že by její data, digitalizované sbírkové předměty a výzkum mohli zkvalitnit obsah Wikipedie a dalších Wikimedia projektů? Výborně! Neváhej tedy instituci oslovit. Níže v knihovně nalezneš jak manuály spojené s oslovením samotné instituce, tak manuály spojené se samotným průběhem spolupráce.
Pokud si s nějakou institucí již spolupracoval nebo aktuálně spolupracuješ, neváhej se připsat do tabulky wiki-rezidentů a do aktuálně probíhajících projektů.
Máš chuť se podělit s ostatními rezidenty a především těmi začínajícími o své zkušenosti? Napiš nám a mi tě přidáme do uzavřené facebookové skupiny sloužící wiki-rezidentům k nalezení pomoci nebo třeba jen k sdílení dobré praxe.
Jak na otázku, proč by GLAM instituce měla spolupracovat s Wikipedií?
Tato tabulka obsahuje prezentace, pdf soubory a videa, která představují GLAM projekt veřejnosti a kulturním institucím. Některé soubory jsou pouze v angličtině. Informaci o jazykové mutaci najdeš v poznámce.
Soubor
Popis
Původ / Zdroj
Stáhni
Poznámka
Bližší informace k projektu GLAM
Bližší informace k projektu GLAM je PDF, v němž se čtenář dozví, kde všude GLAM projekt slavil úspěchy a proč je dobré sdílet volná díla a sbírkové předměty pod svobodnými licencemi.
Prezentace projektu GLAM (or the GLAM One-Pager) s názvem Paměťové instituce ve světě Wikimedia byla vytvořena pro účely představení projektu GLAM na odborných konferencích. Představuje tak souhrn základních informací pro kulturní instituce.
The GLAM-Wiki Revolution je video natočené britskou pobočkou, které představuje typ spolupráce, při které si instituce najme vlastního wikipedistu/ku, tzv. wikirezidenta/ku. Video je v angličtině, ale na Commons je možné zapnout si i české titulky. Video natočené českou pobočkou v kratší verzi naleznete níže.
YouTube / Video je anglicky. Na youtube není možné zapnout české titulky. České titulky jsou dostupné pouze na Commons.
Manuál pro kulturní instituce & GLAM je manuál pro členy komunity, kteří by chtěli podniknout vlastní GLAM spolupráci, tzv. RegioGLAM spolupráci či pro pracovníka GLAM instituce, který by chtěl navázat spolupráci s Wikimedia Česká republika.
Zapojte se do projektu GLAM - Wikimedia Česká republika
Video Zapojte se do projektu GLAM představuje dva způsoby spolupráce mezi kulturními institucemi (galeriemi, knihovnami, archivy a muzei, z jejichž prvních písmen vznikl v anglickém jazyce název projektu - GLAM) a Wikimedia Česká republika.