Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Pro GLAM instituce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní strana O nás Pro GLAM instituce Pro wikipedisty Aktuálně běží Kontakty


GLAM logo/pro GLAM instituce
Jste zástupci instituce a chcete, aby vám Wikimedia pomohla s vaším posláním a zviditelněním? Bude nám ctí! Spolu můžeme publikovat váš obsah na Wikipedii a dostat ho tak k tisícům nových zájemců i badatelů, můžeme zorganizovat workshop Wikipedie na témata, kterými se zabýváte či u vás může začít působit váš wikipedista-rezident. Všechny výhody a možnosti spolupráce najdete na této stránce nebo si stáhněte leták v PDF níže.

Leták GLAM.pdfProč spolupracovat?

V současné digitální době stále více lidí hledá informace v online světě. I návštěvníci kulturních institucí se se svými dotazy nejčastěji obracejí na internet. Lepším pokrytím článků o vaší instituci a její činnosti můžeme nejen zvýšit její návštěvnost, ale i informovanost vašich návštěvníků.

GLAM-Wiki 2013 - Lizzy Jongma

Skutečným cílem snah o digitalizaci archiválií, sbírkových předmětů, uměleckých, literárních děl a podobně je zpřístupnění digitalizovaného materiálu veřejnosti a jeho další kreativní zpracování - například v podobě projektů virtuální a rozšířené reality užité v muzejních expozicích.

Avšak jedním z hlavních cílů digitalizace je přilákání lidí do skutečných muzeí a galerií – takovým způsobem k digitalizaci přistoupilo amsterodamské Rijksmuseum (více informací ve videu), u něhož měly digitalizace a volné zpřístupnění digitalizovaného materiálu prokazatelně pozitivní vliv na návštěvnost muzea. Česká Wikipedie eviduje průměrně 2 246 828 zobrazení za jediný den.
"Digitalizace by sama o sobě neměla být cílem, ale prostředkem!"Jak můžeme spolupracovat?

V duchu naší vize vyhledáváme nová strategická partnerství s národními i lokálními institucemi, která by obohatila obě strany. Formy možné spolupráce jsou velmi široké – může jít o sdílení multimediálního obsahu a dat do Wikimedia projektů, o realizaci společného projektu, o zkvalitnění informací o vaší kulturní instituci na Wikipedii a jiných Wikimedia projektech, o organizaci společné aktivity pro veřejnost apod.

Nejčastěji spolupracujeme s galeriemi, knihovnami, archivy a muzei (v rámci celosvětové snahy digitalizovat sbírkové předměty) na nahrávání databází a mediálních souborů do Wikimedia Commons a Wikidat a na zkvalitňování informací o institucích a jejich činnostech na Wikipedii prostřednictvím wiki-rezidentů.
Zapojte se do projektu GLAM - Wikimedia Česká republika

Co je wiki-rezidenství?

Prostřednictvím zkušeného wikipedisty můžete dlouhodobě zkvalitňovat obsah o vaší instituci na Wikipedii a dalších Wikimedia projektech, díky čemuž můžete zvyšovat povědomí o vašich aktivitách na internetu, ale třeba si i zvýšit návštěvnost. Více o tomto způsobu spolupráce se můžete dozvědět v tomto videu.


Chci vlastního wiki-rezidenta

Chci navázat spolupráci
Jak vypadají konkrétní výstupy spolupráce?

 1. Sdílení vašich médií/dat/informací
  • na úložišti svobodných médií Wikimedia Commons můžeme zveřejňovat např. fotografie vašich exponátů (+ metadata), které mohou ilustrovat odpovídající wikipedické články. Pokud takové heslo vyhledáte přes Google, ten jej zobrazí i s vaší fotkou na prvním místě
  • na Wikizdrojích je možné zveřejňovat vaše digitalizované texty (historické dokumenty, listiny, knihy, sborníky apod.), které rozšíří studium těchto témat na Wikipedii
  • na Wikipedii mohou wikipedisté na základě vašich médií či informací zlepšovat nebo zakládat nová hesla (upřesňovat je, doplňovat fakta, literaturu či reference)
  • editoři mohou rozšiřovat Wikidata (strukturovaná, propojená a otevřená data) o vaše otevřené databáze, které se opět mohou propisovat do článků na Wikipedii. Pokud máte jakákoliv data (databáze, rejstříky, adresáře, seznamy různých položek), která byste mohli uvolnit, přejděte na portál programu Wikidata/Tech pro podrobné informace.
  • Zvlášť cenné je, pokud doplníte mezery o váš předmět zájmu, který může být unikátní. Věříme v sílu volně dostupného vzdělání a tedy i volně dostupných informací. Proto veškerý obsah, který najdete na Wikipedii i v dalších projektech Wikimedie, můžete kopírovat, šířit a jakkoli upravovat (tzv. svobodný obsah). S publikováním svých děl pod svobodnou licencí tedy musí souhlasit i držitelé autorských práv, pokud se nejedná o díla volná.
 2. Společné offline / online akce
  • Přímo u vás můžeme zorganizovat wiki-workshopy na témata, kterými se zabýváte. Netradiční akcí zaujmete veřejnost a wikipedisté vás dostanou na Wikipedii. Můžeme pozvat i místní média.
 3. Online kampaně
  • Co třeba výzva pro wikipedisty: zlepšeme článek o autorovi XY, který je zastoupený ve vašich sbírkách? Nebo výzva veřejnosti: projděte rodinná alba a nahrajte fotky vašeho města během 2. sv. války. Vymyslet můžeme cokoli...
 4. Školení
  • Naučíme s Wikipedií/Commons/Wikidaty pracovat vaše zaměstnance/návštěvníky apod. Pokud si nemůžete najmout již zaškoleného wikipedistu, zaučíme vám vašeho vlastního z řad vašich zaměstnanců!


Mám zájem o specifickou formu spolupráce


Tým wikipedistů na editatonu Prachatice 2 Jeden z editatonů v pražském Goethe-Institutu