Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Aktuálně běží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní strana O nás Pro GLAM instituce Pro wikipedisty Aktuálně běží Kontakty


GLAM logo/aktuálně běží
Zde se dozvíte, jaké aktuálně probíhají spolupráce, a případně i zda se ve vašem okolí koná nějaký zajímavý kurz, editathon nebo jiná akce spojená s GLAMem. Níže naleznete i archiv již proběhlých spoluprací.


Aktuálně běží[editovat | editovat zdroj]

Pokud založíte jakoukoli GLAM spolupráci, dejte o tom prosím vědět ostatním wikipedistům v této tabulce. Budeme vědět, kdy, kdo a jakou instituci oslovil a co se (ne)povedlo domluvit. Díky ní se nebudeme dublovat, získáme na sebe kontakty i kontakty do institucí atd. Můžete sem vkládat i tipy na instituce k oslovení, pokud sami nemáte čas. Níže si můžete projít i archiv spoluprací. Není mezi nimi náhodou ta instituce, kterou se chystáte oslovit?


Tabulka aktuálně probíhajících GLAM projektů

Jméno instituce a město Vaše jméno/přezdívka Datum oslovení Kdo je kontakt v instituci V jaké jste fázi? Co se povedlo? (slovně) Odkaz na stránku projektu/ report ze spolupráce Potřebujete něco? Pozn.
Regionální muzeum v Mikulově WMČR květen 2021 zaměstnanec a wikirezident Mikurobu Byl nahrán první kontrolní obrázek a založena a doplněna stránka o Muzeu na Wikipedii. Nyní se chystáme k nahrání prvních digitalizátů a k vytvoření šablony. Proběhne školení na Pattypan. Následně je v plánu porovnat databázi významných rodáků a osobností žijících v Mikulově a doplnit osobnosti a případně i informace o nich.
Státní oblastní archiv v Praze WMČR červen 2021 koordinátorka dobrovolnické spolupráce V. Nývltová Paní Nývltová jde na mateřskou a hledá za sebe náhradu. Jakmile ji nalezneme uspořádáme přednášku pro archiváře a následně začneme hledat dobrovolníky. Oslovíme obory z fil. fak., které jsou blízké tématům spolupráce.
Historický ústav akademie věd WMČR červenec 2021 rezidentka a zaměstnankyně M. Marková Přeneseme AEČD (Akademickou encyklopedii českých dějin) na Wiki. Pracuje na tom rezidentka paní M. Marková.
Městská knihovna v Praze WMČR září 2021 koordinátorka a zaměstnankyně Dita Lánská Začneme spolupráci přenosem digitalizátů z divadelního a filmového útvaru knihovny, dále budeme pokračovat s hudebním a vzácnými tisky. Aktuálně pracujeme na úpravě hlavní stránky a přípravě pro nahrávání digitalizátů.
ZOO Praha WMČR září 2020 asistentka ředitele

petakova@zoopraha.cz

Zoo má již několikátý rezidenční program. Aktuálně jsou na pozici wiki-rezdientů 2 lidé.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové WMČR prosinec 2020 ředitel doc. Mgr. Petr Grulich, Ph.D.

Wiki-rezident Lukáš Nekolný

Muzeum má zájem o dlouhodobou spolupráci. Také rádo nasdílí svá média (vč. 3D scanů) na Commons. Muzeum je krajské, spadají pod něj muzea v okresech Jičín, Náchod, Rychnov, pro která připravují metodiku - do té mohou začlenit/ doporučit spolupráci s WMČR. Zápis ze schůzky na interní wiki. Aktuálně s nimi aktivně spolupracuje náš wiki-rezident Lukáš Nekolný. V plánu je i velká Commons spolupráce. Má dojít k nahrání několika tisíc mediálních souborů (převážně digitalizátů sbírkových předmětů) na Wikimedia Commons. Aktuálně pracujeme na nástroji pro přenos dat z Museionu.
Archiv výtvarného umění WMČR červenec 2021 (opětovné propojení) Jiří Hůla Archiv má zájem o propojení na Wikidata, potažmo autority Národní knihovny a další databáze. Má zájem o validaci dat, obohacení vlastní databáze o informace z Wikidat, prezentaci dosažených výsledků a další. Komunikuje s nimi Michal Josef Špaček (WMCZ).
Projektová stránka
Národní knihovna České republiky WMČR Petra Štastná Dlouhodobá spolupráce Komunikuje s nimi Michal Josef Špaček (WMCZ), Vojtěch Dostál.

Projektová stránka

Koho aktuálně hledáme?[editovat | editovat zdroj]

  • Aktuálně hledáme hlavního Wikidata-rezidenta, který by pomáhal s nahráváním databází z kulturních institucí, školením začínajících rezidentů a zaměstnanců kulturních institucí v editaci Wikidat. Jsi to ty nebo víš o někom vhodném? Tak neváhej a napiš na glam@wikimedia.cz!
  • Hledáme lítající wikipedisty i wikidatisty rezidenty. A proč zrovna "lítající"? Nejedná se totiž o dlouhodobou rezidenci, ale jednorázové spolupráce např. na nahrání jedné databáze, importu jednoho balíku digitalizovaných souborů na Commons nebo případně editaci hlavní stránky o instituci. Bavilo by tě projít více různými institucemi od archivů, knihoven až po muzea nebo třeba zoologické zahrady? Tak dej vědět na glam@wikimedia.cz nebo se zapiš do [1] tabulky a napiš, co by tě nejvíce bavilo a my se ozvem s nejbližší příležitostí!


Archiv GLAM projektů a spoluprací před r. 2020[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní projekty[editovat | editovat zdroj]

Automaticky generovaný seznam spoluprací s podstránkami[editovat | editovat zdroj]

obrázek Článek Projektová stránka
Archiv výtvarného umění Wikipedie:WikiProjekt GLAM/abART
kostel svatého Jana Nepomuckého Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Zelená hora
Vlastivědné muzeum ve Slaném Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Vlastivědné muzeum ve Slaném
Třebechovické muzeum betlémů Wikipedie:WikiProjekt GLAM/TMB
Slezské zemské muzeum Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Slezské zemské muzeum
Národní technická knihovna Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Národní technická knihovna
Národní památkový ústav Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Národní památkový ústav
Knihovna geografie PřF UK Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Knihovna geografie PřF UK
Hornický skanzen Mayrau Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Hornický skanzen Mayrau
Archiv Českého vysokého učení technického Wikipedie:WikiProjekt GLAM/Archiv ČVUT
Masarykova univerzita Wikipedie:Masarykova univerzita
Institut Bohuslava Martinů Wikipedie:WikiProjekt Martinů
Vědecká knihovna v Olomouci WikiProjekt Vědecká knihovna v Olomouci
Národní knihovna České republiky Wikipedie:WikiProjekt NK ČR
Konec automaticky generovaného seznamu. Zdroj: Wikidata.
Spolupráce na mapě

https://w.wiki/KUD