Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/České zoologické zahrady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pravidla Tabulka fotografovaných zoo Postup Pomůcky a informace
Zkratka:
 • WP:ZOO

Téma České zoologické zahrady bylo vzhledem k nutnosti uzavřít účetnictví Mediagrantu ukončeno k 19. prosinci 2015. Proto již není možné pro tento projekt fotit. O případném pokračování projektu zde budeme informovat. Další informace získáte garantů na zoo(at)granty.wikimedia.cz.

V české Wikipedii existují různě kvalitní články o všech českých zoologických zahradách. Je k nim mnoho fotografií, ale většinou jde o snímky chovaných zvířat. O tom, jak vypadá prostředí zoologické zahrady, mnoho fotografií nevypovídá. Cílem projektu proto je získat fotografie pavilónů, jiných významných staveb (voliéry, hlavní vstup, zázemí), zajímavých a oblíbených výběhů (lachtani, sloni, tygři, opice) i celkových pohledů do zoo.

Projekt České zoologické zahrady je jedním z témat Mediagrantu spravovaného sdružením Wikimedia ČR, z jehož prostředků se fotografujícím proplácejí náhrady cestovních výdajů. Není omezen na členy sdružení Wikimedia – mohou se jej zúčastnit všichni wikipedisté, kteří budou dodržovat jeho pravidla. Řídí jej komise, které můžete napsat e-mail na adresu zoo(at)granty.wikimedia.cz.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Logo projektu
Logo projektu
Color blind info icon.svg

Pravidla v kostce:

 • Cílem tohoto projektu je fotit zoo, ne zvířata
 • Nejdůležitější jsou pavilóny (i jejich interiéry) a oblíbené výběhy nebo expozice
 • Oproti jiným tématům Mediagrantu se cesta předem zapisuje
 • Do článku o zoo je třeba doplnit nejen fotky, ale i základní informace o zoo a jejích pavilonech
 • Focení je omezeno jen na uvedené zoo
 • I zde platí obecný princip Mediagrantu: foťte podle pravidel a proplatíme vám náklady

Před cestou[editovat | editovat zdroj]

Prvním krokem je samozřejmě vybrat si vhodnou zoo. V této fázi projektu je možné fotografovat pouze zoo uvedenou v seznamu. Je také třeba dbát na efektivitu, takže je nutné si vybrat jen zoo, které se nacházejí do 150 km od vašeho domova či místa odjezdu.

Pak je zapotřebí se zapsat do tabulky plánovaných a fotografovaných zoo, aby se s konkrétní zoo současně nedomlouvalo více lidí. Od té doby máte měsíc na domluvu a na první cestu.

Před cestou byste se měli pokusit domluvit se na fotografování s návštěvnickým, PR nebo podobným oddělením zoo. Můžete je např. požádat, jestli byste mohli vyfotografovat zoo i z nepřístupných míst, zda by bylo možné získat fotografie ze zázemí apod. Některým zoo by se také nemuselo líbit, kdyby jim někdo neohlášený chodil se stativem po interiérech všech pavilonů. Spolupráce se zoo by též mohla pomoci při získávání podkladů k článku o zoo, např. kopií starších novinových článků, které by posloužily jako zdroj informací i jako reference do článku na Wikipedii.

 • Pokud se však tato dohoda nepovede, nevadí. Fotit je možné i bez ní, pokud vám zoo nebude ve focení vysloveně bránit. Pak je však třeba napsat do tabulky zoo takový výsledek jednání (stručně a slušně).
 • Pokud se nechcete se zoo domlouvat (necítíte se na to apod.), nemusíte. Zapište to však při rezervaci zoo do tabulky.

Nepovede-li se všechno vyfotit napoprvé, je možné v odůvodněných případech do zoo zajet znovu. Důvodem může být např. to, že jste měli návštěvu domluvenou na konkrétní den a zrovna ten den nevyšlo počasí pro focení exteriérů. Druhá cesta je však možná jen po konzultaci s komisí tématu.

Co a jak fotit[editovat | editovat zdroj]

Cílem je získat fotografie představující vlastní zoo. Velmi důležité jsou při tom pavilony – samozřejmě hlavně ty, které jsou přístupné návštěvníkům. Podle velikosti stavby je třeba udělat několik fotografií exteriéru (celková, detail klece/výběhu apod.) a ke každému přístupnému pavilónu minimálně jednu fotku z interiéru. Musí ale jít o dostatečně kvalitní fotografie, kde nebudou vidět jen přesvětlená terária. Pokud tedy fotograf nemá zkušenosti s focením v tomto typu interiéru, musí získat fotky jinak – např. se domluvit, že interiéry vyfotí někdo jiný (pak ale každý fotograf může jet jen jednou).

Stejně důležité jako pavilony jsou i typické výběhy, podle nichž si lidé zoo vybavují. Obvykle nejvíce přitahují expozice opic, lvů a tygrů, slonů, ledních medvědů, žiraf, lachtanů, tučňáků apod.

Vchod do expozice Beringia – vhodná fotografie charakterizující brněnskou zoo

V zoo by se měly vyfotit:

 • pavilony: každý aspoň 2 – 3 fotky zvenku a 1 uvnitř,
 • fotogenické a typické výběhy, voliéry, dětskou zoo: celkem aspoň 10 různých míst podle velikosti zoo,
 • celkové pohledy v zoo, cesty: aspoň 3 – 5 fotek.

Počty fotografií se myslí včetně už existujících kvalitních fotek.

Dále aspoň něco z následujícího:

 • hlavní vstup, brány a vchody do jednotlivých expozic, zajímavé sochy,
 • další chovatelské stavby (stáje, přístřešky) nebo jiné zajímavé budovy (restaurace, architektonicky cenné budovy, zázemí), pohled na zoo z dálky,
 • zajímavosti jako dětské vláčky, rozhledny, vyhlídkové lávky a plošiny (nejlépe obsypané návštěvníky) apod.
 • pokud se v zoo něco zvláštního děje (nové mládě, křtiny, oslavy Dne Země aj.), vyfoťte to samozřejmě taky.

Po dohodě by mohla zoo umožnit focení dalších míst, kam nemají návštěvníci běžně přístup, např. environmentální a vzdělávací centrum, místní divadelní scénu, přípravnu potravy pro zvířata, ordinaci veterináře, prostory pro zvířata v karanténě, zázemí stájí a přístřešků, pokladnu (interiér), kanceláře apod. Při brzkém příjezdu bude také možné vyfotit některá běžně přístupná místa bez návštěvníků (např. restauraci).

Případná druhá cesta

Fotografování zoo určitě nezabere dva celé dny – proto by bylo přínosné, kdybyste vyfotili i něco dalšího do článků na wiki: pokud jedete autem, tak pár nevyfocených vesnic pro FČO nebo nějakou přírodní rezervaci pro Chráněná území; pokud veřejnou dopravou, tak např. místní památky.

Po cestě[editovat | editovat zdroj]

Po cestě byste měli během pár dní zapsat do tabulky informaci, že focení proběhlo.

Nahrání fotografií na wiki

Do dvou měsíců nahrajte na Commons fotky s popisem a kategoriemi. Ke každé fotografii vložte šablonu Mediagrantu s rozlišovačem pro toto téma: {{Mediagrant II|České zoologické zahrady}}

 • Cílem projektu jsou pouze fotografie splňující základní kritéria kvality jako je zaostření, dostatečný jas a kontrast, vhodná kompozice atd. Další požadavky (které však stejně při nahrávání fotografii většinou dodržujete) jsou popsány v pravidlech Mediagrantu.
 • K fotografiím přidejte konkrétní popisek (např. „Výběh lam guanako (Lama guanicoe) v expozici Argentinská pampa v Zoo Pardubice“), podle možnosti i v angličtině. Přidání souřadnic je u exteriérových fotek víc než vhodné.
 • Fotografie zařaďte do správných kategorií – jak podle zoo, tak podle zvířat, pokud jsou na snímcích.

Pomůcky a náměty ke kategorizaci a českému i anglickému popisu fotek najdete na stránce pomůcek a informací, výsledek např. v kategorii Zoo Ohrada.

Doplnění do článků

Některé ze získaných fotografií bude třeba umístit do článku o zoo. Pokud v něm dosud nejsou informace o pavilónech, charakteru zoo apod., bude třeba je do článků doplnit.

 • O každém pavilónu by zde měly být aspoň základní údaje (kdy byl postaven, umístění v zoo, které typy zvířat nebo i významné konkrétní druhy v něm žijí, případně i jeho historie, velikost, zajímavosti apod. – viz např. odstavec Indonéská džungle v článku o pražské zoo).
 • Obdobně by se měly do článku doplnit i chybějící údaje o vlastní zoo.

Zpráva o cestě

Současně zapište do trackeru kompletní zprávu o cestě a její vyúčtování – podívejte se na názorný postup.

Další zásady[editovat | editovat zdroj]

 • Cíl tématu fotit zoo, ne zvířata neznamená, že by se na fotkách neměla vyskytovat chovaná zvířata. Naopak – bez zvířat to většinou není ono :-) Ale ať je zvíře hlavním tématem snímku nebo ne, musí být z pořízených fotografií jasně vidět, jak konkrétní výběh nebo jiná část zoo vypadá. Je ale jistě zbytečné plýtvat časem fotocesty na focení zvířat, která již fotografie na Commons mají.
 • Při své první cestě si nevybírejte jednu ze čtyř nejvýznamnějších českých zoo: Brno, Dvůr Králové, Plzeň, Praha. Domníváme se, že pro zvládnutí těchto zoo budou třeba určité zkušenosti, které lze mnohem lépe získat s menší zoo. Později bude taky možné ukázat první výsledky.
 • Je důležité, aby výsledky tohoto tématu odpovídaly nákladům. Proto byla do pravidel – i podle požadavků schvalujícího vedení Mediagrantu – zapracována některá omezení, na která zde raději znovu upozorňujeme:
  • Je možné fotit pouze větší a střední zoologické zahrady – jejich seznam je v tabulce.
  • Projekt je omezen jen na bližší zoo (do 150 km).
  • V odůvodněných případech je možné jet do zoo dvakrát. V tomto případě byste měli aspoň při jedné z cest vyfotit i něco dalšího do jakéhokoliv vhodného článku na wiki, kde nejsou fotky.
  • Případná druhá cesta je možná jen po konzultaci s komisí tématu.
Bude-li toto téma úspěšné, mohou být některá z těchto omezení časem zrušena.

Administrativa a vedení tématu[editovat | editovat zdroj]

Komise projektu[editovat | editovat zdroj]

Splnění podmínek grantu kontroluje jeho komise ve složení Cheva a Packa (vedoucí). Pro komunikaci s grantovou komisí využívejte e-mailové adresy zoo(at)granty.wikimedia.cz. V případě nejasností se na ni můžete kdykoliv obrátit.

Členové komise mohou fotografovat zoo v tomto tématu stejně jako ostatní wikipedisté, nesmějí však hodnotit své vlastní cesty.

Proplácení nákladů[editovat | editovat zdroj]

Z grantu se proplácí jízdné veřejnou dopravou nebo autem, vstupenka, parkovací poplatek, mapka zoo nebo levnější průvodce po zoo apod.

 • Pokud se bude fotografující domlouvat se zoo a udělá díky tomu jinak nedostupné fotky, jde proplatit i malé telefonní náklady, zhruba do 100 Kč na zoo.
 • Nocleh při těchto cestách zřejmě nepřichází do úvahy; pokud byste přesto byli přesvědčeni, že by přenocování bylo výhodné (viz pravidla Mediagrantu), proberte to nejdříve s komisí projektu.

Administrativní náležitosti cesty nekontroluje komise, ale administrátor Mediagrantu (dříve tzv. barel). Také všechny otázky financí se řídí pravidly Mediagrantu a nespadají pod komisi grantu, která má pouze odborný dohled nad tématem.