Wikipedie:VisualEditor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo projektu VisualEditor
Zkratka:
  • WP:VE

VisualEditor je nástroj pro editaci Wikipedie, vyvinutý nadací Wikimedia.

Editování Wikipedie původně od člověka vyžadovalo naučit se wikijazyk, poměrně složitý značkovací jazyk, dokonce i jen kvůli nepatrným změnám v nějakém článku. V roce 2001 to byl přijatelný požadavek; v roce 2013 však přispěvatele spíše odrazoval. VisualEditor umožňuje editovat bez nutnosti se wikijazyk učit a má podle přání návrhářů pomoci povzbudit lidi k tomu, aby do Wikipedie přispívali.

Podrobný harmonogram spuštění VisualEditoru lze nalézt níže – ale očekáválo se, že nástroj bude koncem července 2013 dostupný pro uživatele na téměř všech Wikipediích.

O VisualEditoru[editovat | editovat zdroj]

VisualEditor je „vizuálním“ způsobem editace Wikipedie, je to nový systém, který umožní lidem přispívat bez nutnosti učit se wikitext. Od prosince 2012 byl volitelně dostupný ve zkušební („alfa“) verzi na anglické Wikipedii; v 16 dalších jazycích od dubna 2013 a téměř ve všech jazycích od počátku června. Jak je vysvětleno níže, očekáváme, že bude dostupný v téměř všech Wikipediích koncem července, přičemž se od 1. července začíná s Wikipedií anglickou.

Pokud Vás zajímá, jak VisualEditor používat, je tu uživatelská příručka i seznam běžných klávesových zkratek. Pokud nám chcete pomoci s nasazováním editoru, je tu mnoho úkolů, které je třeba vykonat. Budeme pravidelně aktualizovat zprávy o stavu.

Video vysvětlující „alfa“ verzi VisualEditoru (české titulky)

V tuto chvíli má VisualEditor množství chyb, což je nevyhnutelné. Pokud na nějakou chybu narazíte, prosíme neváhejte ji oznámit na příslušné stránce. V některých oblastech budeme muset vytvořit zcela nové funkce. Mezi stávající omezení patří:

  • Pomalé načítání – nějakou chvíli trvá, než se do VisualEditoru načtou dlouhé a složité stránky. V budoucnu bude tento software mnohem rychlejší a umožní i načítání velkých stránek.
  • Vypadá divně – v současné době se usilovně snažíme, aby vytvářené HTML vypadalo tak, jak jste zvyklí, takže styly apod. mohou vypadat trochu (nebo velmi) divně. Věnujeme tomu stále více času, ale dosud jsme se soustředili na zabezpečení toho, aby VisualEditor neočekávaně neměnil wikitext.
  • Neúplné editování – Některé prvky „složitého“ formátování se zobrazí a umožní upravovat jejich obsah, ale neumožní uživatelům upravit jejich strukturu nebo přidat nové položky – jako například tabulky nebo seznamy definic. Rozšiřování funkcionalit v této oblasti je jednou z našich priorit.
  • Omezená podpora prohlížečů – nyní pracuje VisualEditor pouze pod nejnovějšími verzemi Firefoxu, Chrome a Safari. Nefunguje ve velmi starých verzích těchto prohlížečů a nefunguje ani v Opeře, ačkoliv právě jeden dobrovolník pracuje na podpoře i tohoto prohlížeče. Pod Internet Explorerem v současnosti editor také nefunguje, ale podporu aktuálních verzí IE plánujeme dokončit do doby, kdy zpřístupníme VisualEditor širší veřejnosti.
  • Pouze články a uživatelské stránky – VisualEditor bude spuštěn pouze pro hlavní a uživatelský jmenný prostor (takže můžete editovat osobní pískoviště). Postupem času vytvoříme speciální nástroje pro editaci ostatních jmenných prostorů, ale zaměřovali jsme se hlavně na články.

Kvůli těmto omezením a nevyhnutelným programovým chybám doporučujeme, aby uživatelé klikli na „Zkontrolovat změny“ předtím, než stránku uloží a oznámili jakýkoliv problém, na nějž narazí.

Harmonogram[editovat | editovat zdroj]

Datum Spuštění Cílové projekty
1. červenec VisualEditor dostupný pro všechny přihlášené uživatele Anglická Wikipedie
15. červenec VisualEditor dostupný pro všechny uživatele
24. červenec VisualEditor dostupný pro všechny přihlášené uživatele Wikipedií ve 2. fázi de:, es:, fr:, he:, it:, nl:, pl:, ru: a sv: Wikipedie
29. červenec VisualEditor dostupný pro všechny uživatele Wikipedií ve 2. fázi
30. září VisualEditor dostupný pro všechny přihlášené uživatele Wikipedií ve 3. fázi Bulharská (bg), katalánská (ca), cebuanská (ceb), česká (cs), dánská (da), estonská (et), baskická (eu), finská (fi),

galicijská (gl), chorvatská (hr), maďarská (hu), indonéská (id), lotyšská (lv), malajská (ms), norská - nynorsk (nn),

norská - bokmål (no), zjednodušená angličtina (simple), slovenská (sk), slovinská (sl), turecká (tr), ukrajinská (uk),

volapük (vo), waray-waray (war), nová řečtina (el), neapolská (nap), benátská (vec), sicilská (scn)

7. říjen VisualEditor dostupný pro všechny uživatele Wikipedií ve 3. fázi

Jak pomoci[editovat | editovat zdroj]

Aby VisualEditor mohl být tak dobrý, jak jen může být, potřebujeme pomoci s mnoha věcmi. Samozřejmě, jednou velkou oblastí je používání softwaru, nacházení chyb a jejich oznamování, ale jsou tu také mnohé další úkoly. Ty zahrnují:

  • Aktualizace nápovědy – všechny naše projekty mají své stránky nápovědy usnadňující novým uživatelům přispívání. Bohužel jsou všechny založeny na editoru wikitextu a po spuštění VisualEditoru se náhledy obrazovek a průvodci stanou zastaralými. Velmi by pomohlo, pokud by někdo mohl aktualizovat nápovědu, a to v souladu s uživatelskou příručkou VisualEditoru.
  • Doplňování šablon o TemplateData – VisualEditor obsahuje zdařilý editor šablon, podrobněji popsaný v naší nápovědě. Jak sami při jeho použití na Wikipedii uvidíte, některé šablony mají pojmenované parametry a kvalitní popisky, ovšem jiné nikoliv. To je proto, že pro tuto funkčnost šablona potřebuje „TemplateData“. Pokud byste chtěli TemplateData vkládat, máme průvodce jak na to (příklad k diskuzi: Šablona:Překlad/doc).
  • Pomoc novým uživatelům – pokud bude VisualEditor úspěšný, budeme mít mnohem více nových uživatelů než doposud; avšak byť třeba bude editování snažší, naučit se spolupracovat s Wikispolečenstvím zůstane pořád těžké. Pomáhejte jim prosím na Wikipedie:Potřebuji pomoc.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]