Wenceslaus Sarmiento

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wenceslaus Sarmiento
Wenceslao Sarmiento.jpg
Narození 22. září 1922
Úmrtí 24. listopadu 2013 (ve věku 91 let)
Santa Monica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wenceslaus Sarmiento (známý stejně jako W.A. Sarmiento) (22. září 1922 Peru24. listopadu 2013) byl americký modernistický architekt, narozený v Peru.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval na různých místech v Jižní Americe. Předtím, jako odešel do USA, učil se také 18 měsíců v ateliéru Oscara Niemeyera. Od roku 1951 do roku 1961 byl hlavním návrhářem americké banky Bank Building Corporation of America. Pak založil svůj vlastní ateliér Sarmiento Associates, který měl 60 zaměstnanců a sídlil v St. Louis v americkém státě Missouri.

V roce 1980 odešel o důchodu. Ke konci života žil Santa Monice v Kalifornii a byl pořád aktivní v péči o jeho stavby.

Tvůrčí činnost[editovat | editovat zdroj]

V poválečných letech bankovní modernizace v amerických downtownech navrhl stovky budov zejména pro banky, ale také jiných budov. Dále navrhoval konstrukce nových bankovních věží na předměstích. Většina jeho prací je v takzvaném mezinárodním stylu, s viditelným vlivem Niemeyera. Ten je také pravděpodobně nejvíce patrný v Sarmientovém největším projektu Phoenix Financial Center z roku 1968, které postavil na Central Avenue ve městě Phoenix, hlavním městě Arizony. Jeho menší bankovní pobočky mají tendenci být víc hravé, na pohled přitažlivé, a stylově příslušejí k tzv. googie architektuře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wenceslaus Sarmiento na anglické Wikipedii.

  1. Hess, Alan. Googie Redux: Ultramodern Roadside Architecture. [s.l.]: Chronicle Books, 2004. Dostupné online. S. 58. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]