Walter z Clare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walter de Clare
Narození 11. století
Úmrtí 1138
Otec Richard fitz Gilbert
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter z Clare (anglicky Gautier Fitz Richard či také Walter de Clare, † 1138) byl anglonormanský šlechtic, zakladatel kláštera Tintern.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako mladší syn Richarda z Clare, majitele panství Clare a Tonbridge v Anglii, a jeho manželky Rohese Giffardové. Většina informací o Walterovi pochází z díla Gesta Normannorum Ducum od Viléma z Jumièges. Před rokem 1119 získal od krále Jindřicha I. hrad Chepstow na anglickowelšském pomezí.[1] Před rokem 1131 Walter svědčil celkem na dvanácti Jindřichových listinách. Po Jindřichově smrti se přiklonil ve sporu o následnictví na stranu Štěpána z Blois, což lze vyvodit z toho, že Walter je uveden jako svědek na několika listinách z počátku jeho vlády.[2] Bojoval jeho jménem také v Normandii proti Geoffroyovi z Anjou. V roce 1131 Walter založil cisterciácký klášter Tintern, do něhož mniši přišli z francouzského kláštera L'Aumône.[1] O tom, zda se Walter oženil, historikové vedou spory.[2] Jisté je pouze to, že zemřel bezdětný, a to po roce po roce 1136, pravděpodobně roku 1138. Jeho dědicem se stal synovec Gilbert z Clare.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Walter de Clare na anglické Wikipedii.

  1. a b c ROUND, John Horace; HOLLISTER, Charles Warren. Clare, Walter de. In: Oxford Dictionary of National Biography.. Oxford: Oxford University Press, 2004. Dostupné online. (anglicky)
  2. a b KEATS-ROHAN, Katharine S. B. Domesday Descendants: A Prosopography of Persons Occurring in English Documents, 1066–1166: Pipe Rolls to Cartae Baronum. Ipswich: Boydell Press, 1999. ISBN 0-85115-863-3. S. 400. (anglicky)