Walk the Line

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Walk the Line
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 135 minut
Žánr životopisný
Námět Johnny Cash
Scénář Gill Dennis, James Mangold
Režie James Mangold
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon
Produkce James Keach, Cathy Konrad
Hudba T-Bone Burnett
Kamera Phedon Papamichael
Střih Michael McCusker
Zvuk Donald Sylvester, Ted Caplan, Peter F. Kurland
Výroba a distribuce
Premiéra 4. září 2005 (Telluride)
18. listopadu 2005 (USA)
2. února 2006 (Česko)
Rozpočet 28 milionů dolarů
Walk the Line na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walk the Line (název snímku pochází od stejnojmenné písně I Walk the Line) je americký životopisný film z roku 2005, který pojednává o první polovině života amerického country zpěváka Johnnyho Cashe. Snímek zahrnuje období od konce 30. let až do roku 1968, kdy si Johnny Cash, kterého zde hrál Joaquin Phoenix, vzal za ženu zpěvačku a skladatelku June Carter, kterou ve snímku hrála Reese Witherspoon, která za tuto roli obdržela cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara. Joaquin Phoenix za roli Johnnyho Cashe získal Zlatý glóbus i cenu Grammy za soundtrack k filmu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Při nahrávání živé nahrávky z Folsomské státní věznice v roce 1968 Johnny Cash navštívil i místní vězeňskou dílnu, kde uviděl cirkulárku, což jej přinutilo zavzpomínat na své dětství, kdy společně s bratrem Jackem pracovali na bavlníkové plantáži, zpívali písničky z mámina zpěvníku a poslouchali v rozhlase vystoupení Carter Family, kde tehdy také příležitostně vystupovala desetiletá dívenka June Carter. Bratr Jack pak v roce 1944 nešťastně zahynul při práci na cirkulárce, což jejich otce i samotného Johnnyho silně poznamenalo, vzpomínal na tuto nešťastnou událost po celý svůj život.

Děj pak pokračuje Johnnyho dospělostí, kdy na počátku 50. let sloužil v Americké armádě v Západním Německu a kde také složil své první písničky. Po návratu domů se oženil se svou první ženou Vivian a měl s ní první dceru, nepříliš úspěšně se živil jako obchodní cestující, Vivian tehdy čekala jejich druhé dítě (dceru), při tom začal zkoušet hrát se dvěma svými kamarády v amatérské country kapele. Následovala jejich první nahrávka a posléze start jejich profesionální dráhy spojený s prudkým nárůstem popularity. Na jednom z prvních koncertů se Johnny zcela náhodně poprvé osobně setkal s June Carter, která v té době byla poprvé vdaná a měla doma také svoji první malou dcerku. Nárůst popularity a další úspěchy se dostavily, June začala posléze občas vystupovat s Johnnovou kapelou. Johnny začal fetovat a pít alkohol a byl také na krátkou dobu zatčen a vyšetřován kvůli přechovávání drog. June se po narození druhé dcery rozvedla a podruhé se nakrátko provdala za automobilového závodníka, s Johnnym se přestala stýkat i vystupovat s jeho kapelou. Po několika letech se oba opět náhodně setkali na jednom z koncertů, zde Johnny June opět přemluvil, aby s nimi začala vystupovat. Nicméně jeho drogová závislost se začala zhoršovat natolik, že musel přestat hrát, žena od něj i se dvěma dcerami utekla, on se několik měsíců potuloval po USA až nakonec zakoupil dům u jezera, kde se začal za pomoci June i svých rodičů léčit. Během léčby si přečetl některé dopisy, které mu posílali jeho fanoušci, našel mezi nimi našel i dopisy od mužů, kteří byli ve vězení. Po vyléčení začal opět hrát, jeden s prvních koncertů se odehrál ve Folsomské státní věznici, kde byla natočena legendární živá nahrávka (zde se děj filmu navrátil na počátek). Po tomto úspěchu se Johnny snažil během cesty v autobusu přesvědčit June, aby si ho konečně vzala za muže, což ona vytrvale odmítala. Až ji v roce 1968 konečně o ruku požádal veřejně na pódiu během jednoho ze společných koncertů přímo naživo před publikem, což nakonec vedlo k tomu, že před publikem konečně svolila. (Poznámka: žili a skládali spolu pak dalších 35 let, narodil se jim syn John Carter Cash, který se podílel i na přípravě tohoto filmu.)

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Joaquin Phoenix Johnny Cash
Reese Witherspoon June Carter
Ginnifer Goodwin Vivian Cash
Robert Patrick Ray Cash
Hailey Anne Nelson Roseanne Cash
Dallas Roberts Sam Phillips
Dan John Miller Luther Perkins
Johnny Holiday Carl Perkins
Larry Bagby Marshall Grant
Shelby Lynne Carrie Cash
Tyler Hilton Elvis Presley
Waylon Payne Jerry Lee Lewis
Shooter Jennings Waylon Jennings
Sandra Ellis Lafferty Maybelle Carter
Dan Beene Ezra Carter
Clay Steakley W. S. Holland
Johnathan Rice Roy Orbison
Lucas Till Jack Cash
Ridge Canipe mladý Johnny Cash

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]