Walddorf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walddorf
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba konec 18. století
Stavebník neznámý
Další majitelé Kocové z Dobrše
Poloha
Adresa zaniklá osada Walddorf, Železná, Bělá nad Radbuzou, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Walddorf
Walddorf
Walddorf, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřícenina loveckého zámečku a osada Walddorf (po roce 1945 se na chvíli objevuje také jako Valddorf) stály v lesích při Huťském potoce, asi tři kilometry od Železné, pod kterou administrativně spadala.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada vznikla někdy v 18. století v okolí sklárny, existující již v 17. století, v místech odbočky směrem na Pleš ze silnice Železná–Bělá. Sklárna v pozdější době zanikla. Necelého půl kilometru na jihovýchod od osady nechali Kocové z Dobrše na konci 18. století vystavět lovecký zámeček. Původně se jednalo o přízemní kamennou stavbu, během přestavby v 19. století přibylo dřevěné patro. K roku 1930 se v osadě uvádí 28 chalup a stejně jako zámeček byla obydlena do roku 1945. Po válce zámeček údajně vyhořel a následně nedošlo k jeho obnově. Osadu postihl odsun německého obyvatelstva a následně v padesátých letech dvacátého století při vytvoření hraničního pásma byla zcela srovnána se zemí. V jižní části, znovu zničené v sedmdesátých letech dvacátého století při rozšiřování pásma, se nedochovaly žádné stopy po zástavbě, v severní jsou k vidění základy jednotlivých budov, mezi nimi i školy. Ze zámečku se dochovalo torzo kamenné přízemní části.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Přes území zaniklé osady prochází dvojice značených turistických tras – modrá od Karlovy Hutě na Železnou a zelená taktéž od Karlovy Hutě, ale pokračující na Pleš – a také dvojice cyklotras – cyklotrasa 37 od Železné Hutě na Karlovu Huť a cyklotrasa 2230 od Železné na Pleš. Obě cyklotrasy prochází i okolo zbytků loveckého zámečku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]