Wakeboarding

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Wakeboarding
Nadřazené odvětví
Vodní sporty
Disciplíny
Vrcholné soutěže
Mezinárodní federace
Název: Mezinárodní federace vodního lyžování a wakeboardingu
Web: http://www.iwsf.com
Národní svaz
Web: http://www.cwsf.cz
Wakeboarding, Smith Mountain Lake, Virginie, USA

Wakeboarding je vodní neolympijský sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování a technik surfingu.

Wakeboarding za lodí[editovat | editovat zdroj]

Wakeboardista je tažen na laně za lodí, většinou rychlostí kolem okolo 30-34 kilometrů za hodinu a loď bývá v profesionálních podmínkách upravena pro ideální tvar vlny (větších rozměrů a tvaru), tak aby ji jezdec mohl použít jako odrazový můstek z kterého se pak dělají různé triky a to rotace a salta a i jejich kombinace. Rychlost záleží na stavu vodní hladiny, hmotnosti wakeboardisty, velikosti wakeboardu a také na zkušenostech wakeboardisty. Na profesionální tahání se používají motorové čluny speciálně k tomu vyrobené, ty disponují balastními nádržemi a obvykle mají lodní šroub umístěný pod trupem. Dá se jezdit i za normální lodí od výkonu +/- 30kw, tyto lodě bývají obvykle svépomocí dovybaveny zátěžovými vaky s jejichž pomocí lze dosáhnout ideální vlny. Při tomto sportu nezáleží jednoznačně na velikosti vlny za lodí, ale na jejím optimálním tvaru. I mírně složitější triky je pak možné odjet za běžnou lodí. Čas trávený za lodí se pak počítá na tzv. motominuty dle ceníku jednotlivých klubů. Členové oddílů jezdí pak obvykle za cenu pohonných hmot a klubové poplatky. Výhodou této varianty wakeboardingu je, že jezdec má neustále k dispozici vlnu jako skok. Zatímco v parcích má k dispozici v lepším případě několik skoků na jedno kolo, zde má jezdec skok po celou dobu jízdy. V současnosti se do lodí začínají instalovat také LPG pohony a začínají se objevovat prototypy elektrických pohonů.

Wakeboarding na vleku[editovat | editovat zdroj]

Velký vlek[editovat | editovat zdroj]

Wakeboardista je tažen na laně, které je zachyceno na velkém dlouhém okruhovém laně a to je vypnuto mezi 4 až 6 sloupy ve výšce cca 10 metrů nad vodou (výška se mění podle typu a data výroby vleku, dnes se preferuje výška větší, pro daný styl jízdy. Na tomto velkém ideálně vypnutém laně může jezdit až 14 jezdců současně (záleží na typu vleku). Na trase mezi jednotlivými sloupy jsou umístěny překážky, plovoucí nebo kotvené do dna. Vyrobené jsou z různých materiálů, přičemž se nejvíce používá plovoucí plastové, vyrobené ze speciální hmoty, která je trvanlivá na ošoupání. Na starých vlecích jsou i překážky vyrobené na koleni a jsou často nebezpečné svojí konstrukcí. Někteří provozovatelé vleku je stále instalují bez kontroly jakéhokoliv orgánu. "Bezpečné" překážky jsou podobné jako ve Snowparku, avšak mají jiné tvary a hlavně jsou vyrobeny z jiného materiálu tak aby byly bezpečné při nárazu, protože jezdec wakeboardingu je méně chráněn. Více informací o wakeboardingu u nás najdete na internetovém magazínu Wakemag.cz.

Malý vlek[editovat | editovat zdroj]

Malý vlek je dvousloupý vlek, na kterém jezdí pouze jeden jezdec. (výjimečně i dva, ale není to standardní) tam a zpět, přičemž na koncích projíždí obloukem tak, že bez zastavení pokračuje zpět.

Vybavení jezdce[editovat | editovat zdroj]

pro jízdu na wakeboardingu je nezbytné mít wakeboard (deska podobná snowboardu s jiným tvarem pevností s vázáním pevně uchyceným k nohám, plovoucí vestu, helmu, nějaké plavky nebo neopren (individuální). Wakeboarding hovorově "WEJK" je stále se rozvíjecí sport, u kterého vznikají stále nové techniky jízdy. Poslední z novinek je tak jako u snowboardingu FLEXI prkno což umožňuje jezdci přenášet váhu z přední špičky k zadní, prohnutím prkna a při tom jet po překážce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První Wakeboard vyrobil v San Diegu Tony Finn, který později společně s Jimmy Redmon z Austinu v Texasu (Jimmy Redmon ve stejné době procházel stejným procesem vynalézání ale na úplně jiném místě) založil nejslavnějších wakeboardovou společnost Liquid Force, která do dnes drží prvenství v nových trendech tohoto sportu, což každoročně dokazuje.

Závody[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]