Přeskočit na obsah

Vysokodenzitní lipoprotein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vysokodenzitní lipoprotein (z angl. HDLhigh density lipoprotein) je jedním z pěti druhů lipoproteinů umožňujících transport tuků a v nich rozpustných látek v krvi. HDL částice má podobu disku nebo koule (o poloměru mezi 8 a 12 nanometry v závislosti na svém subtypu),[1] jejíž obal tvoří vrstva fosfolipidů s bílkovinami (apolipoproteiny), uvnitř částice jsou pak transportovány lipofilní látky. HDL slouží především k vychytávání a zpětnému transportu cholesterolu z tkání do jater, kde pak může být dále metabolizován.[2]

Koncentrace HDL u zdravého člověka by se měla pohybovat nad 1,0 mmol/l u mužů a nad 1,2 mmol/l u žen.[3]

Vyšší koncentrace HDL částic v krvi je považována za pozitivní faktor v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, především aterosklerózy, a proto je HDL v populární literatuře nazýván „hodným cholesterolem“.[4] Ovšem o jeho prospěšnosti se i pochybuje.[5] Velké koncentrace mohou souviset s demencí.[6] Ke zvýšení hodnot přirozenou cestou dochází pravidelným pohybem a vhodnou stravou.

Existuje ale více typů HDL, z nichž některé například zhoršují záněty, takže je důležitá i kvalita HDL.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WILLIAMS, PT.; KRAUSS, RM.; NICHOLS, AV., et al. Identifying the predominant peak diameter of high-density and low-density lipoproteins by electrophoresis.. J Lipid Res. Jun 1990, roč. 31, čís. 6, s. 1131–9. Dostupné online. PMID 2373962. 
  2. Lékařský slovník - Lipoproteiny - metabolizmus. www.medicabaze.cz [online]. [cit. 2010-07-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-05-24. 
  3. Dyslipidémie a možnosti jejich léčby - Postgraduální medicína. www.zdn.cz [online]. [cit. 2010-07-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-03-29. 
  4. Vysoký cholesterol - Ordinace.cz
  5. http://www.osel.cz/index.php?clanek=7435 - Zklamání z dobrého cholesterolu
  6. Very high levels of 'good cholesterol' may be associated with dementia risk, study shows. medicalxpress.com [online]. [cit. 2023-11-30]. Dostupné online. 
  7. http://www.osel.cz/index.php?clanek=2847 - Je „dobrý“ cholesterol dobrým cholesterolem?

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Text o lipoproteinech na portále Wikiskripta – http://www.wikiskripta.eu/index.php/Lipoproteiny