Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku
High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy
Insignia of the European External Action Service.svg
Jean-Claude Juncker
Úřadující
Federica Mogheriniová

od 1. listopadu 2014
Jmenuje Evropská rada, schvaluje Evropský parlament společně s celou Evropskou komisí
Funkční období 5 let
První ve funkci Jürgen Trumpf
Vytvoření 1. května 1999
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (pot. Месье PECI nebo Madame PECI) – orgán Evropské Unie, odpovědný za provádění Společné zahraniční a bezpečnostní politiky a Společné bezpečnostní a obranné politiky. Vysoký představitel je jmenován na pětileté funkční období. První byl Němec Jürgen Trumpf a od 1. listopadu 2014 tuto funkci vykonává Italka Federica Mogherini.

Zakotvení[editovat | editovat zdroj]

Na základě Lisabonské smlouvy stojí Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku v čele Evropské služby pro vnější činnost, zároveň je místopředsedou Evropské komise a předsedá Radě pro zahraniční věci. Vysoký představitel vede společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Unie a zajišťuje její soudržnost vnější činnosti. Jménem Unie vede politický dialog se třetími stranami a vyjadřuje postoj Unie v mezinárodních organizacích a na mezinárodních konferencích.

Aby se přihlíželo k názoru Evropského parlamentu, vysoký představitel pravidelně konzultuje hlavní hlediska a základní volby společné zahraniční a bezpečnostní politiky a společné bezpečnostní a obranné politiky a informuje jej o vývoji těchto politik.

Vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku je jmenován Evropskou radou se souhlasem předsedy Komise kvalifikovanou většinou. Evropská rada má právo jej stejným způsobem odvolat z funkce. Prvním vysokým představitelem pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku byla v listopadu 2009 zvolena britská politička Catherine Ashton. Tato funkce je od 1. listopadu 2014 vykonávána bývalou ministryní zahraničí Itálie Federicou Mogherini.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa na polské Wikipedii.