Přeskočit na obsah

Vulkán (planeta)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vulkán je hypotetická planeta, o které se v 19. století předpokládalo, že obíhá kolem Slunce uvnitř dráhy Merkuru. Důvodem, proč byla tato planeta hledána, byly nevysvětlitelné nesrovnalosti v oběžné dráze Merkuru. Ty jsou v současnosti vysvětleny obecnou teorií relativity.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Francouzský matematik Urbain Le Verrier, který se již dříve podílel na objevení Neptunu pomocí rozboru poruch v oběžné dráze Uranu, se tyto nesrovnalosti v případě Merkuru v roce 1860 pokusil vysvětlit právě existencí této hypotetické planety. Záhy poté několik pozorovatelů skutečně objevilo téměř dvacet nových objektů, o kterých se do té doby předpokládalo, že unikaly pozornosti kvůli přílišné blízkosti ke Slunci. Samotný Le Verrier svou domněnku založil na pozorování jednoho amatérského astronoma, podle jehož zápisu spočítal oběžnou dobu Vulkánu na 19 dní.

Během úplného zatmění Slunce v roce 1860 proběhla rozsáhlá pátrací akce, během které se ale na žádný podezřelý objekt nenarazilo. K úspěšnému pozorování došlo až 4. dubna 1875, kdy se skvrnu procházející přes sluneční kotouč podařilo dokonce vyfotografovat. Navíc k přechodu došlo pouhý den poté, kdy byl podle předpokládané oběžné dráhy dříve předpovězen. Při zatmění v roce 1878 bylo pozorováno dokonce několik zářících objektů v blízkosti Slunce. V tomto případě šlo ale nejspíše o dvě hvězdy. V dalších letech docházelo k dalším zatměním, vylepšovala se pozorovací technika, ale k žádným dalším objevům nedošlo.

Existence odchylek v dráze Merkuru je v současnosti vysvětlena obecnou teorií relativity. Pozdější zkoumání prostoru uvnitř dráhy Merkuru dokonce potvrdila, že se v tomto prostoru nenacházejí ani žádné větší planetky, jen několik objektů, které dráhu Merkuru kříží.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]