Přeskočit na obsah

Vranov (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o zřícenině hradu v severních Čechách. O pozůstatcích tvrze ve východních Čechách (u Chocně) pojednává článek Vranov (tvrz).
Vranov (Pantheon)
Zbytky Vranova-Pantheonu od V (budova vpravo v podobě kaple je letohrádek)
Zbytky Vranova-Pantheonu od V (budova vpravo v podobě kaple je letohrádek)
Základní informace
Výstavba15. století
Zánikpo 1538
Další majiteléValdštejnové, Vartemberkové, Desfoursové, Römischové
Současný majitelobec Malá Skála
Poloha
AdresaLabe, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vranov
Vranov
Vranov, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky37796/5-64 (PkMISSezObrWD)
Webwww.vranov-pantheon.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vranov (jinak též Skála, Skály, Malá Skála či Pantheon) je zřícenina skalního hradu na pravé straně řeky Jizery, tyčící se nad severočeskou obcí Malá Skála, okres Jablonec nad Nisou. Z pozdně středověkého skalního hradu, jenž byl s délkou kolem čtyřset metrů plošně největší fortifikací svého druhu v českých zemích, se dodnes dochovaly jen nepatrné zbytky – překryté navíc romantickou přestavbou z počátku 19. století, díky níž se stal z místa svérázný skalní památník různých historických osobností. Pro své krásné výhledy ze strmých srázů, jakož i velmi členitý terén (plný schodišť, skalních místnůstek, sklepení, různých branek, teras apod.), je Vranov oblíbeným cílem turistů v oblasti PPk Maloskalska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skalní hřeben s Vranovem
Nejvyšší místo hradu

Archeologický výzkum dokládá existenci hradu pouze v 15. století, nicméně se nedá vyloučit, že na některých skalních blocích stály budovy už dříve. Ostatně obec Vranové je poprvé zmiňována roku 1382, kdy patřila pod dominikánský klášter v Turnově. Hrad byl vystavěn pravděpodobně na počátku 20. let 15. století, z let 1422 a 1425 o něm pochází první jisté zmínky. Tehdy jej vlastnili Heníček ze Skály a jeho otec Heník Štěpanický z Valdštejna a na Vranově. Ostatně Valdštejnům patřil po celé 15. století. Za Heníčkova syna v letech 14531487 se stal baštou husitství v oblasti a zažíval svůj největší rozkvět. Roku 1538 však panství koupil Jan z Vartemberka, jenž o hrad ztratil zájem. V průběhu 16. století hrad zpustl.

K určitému znovuoživení místa došlo v době romantismu v 19. století. Roku 1802 se novým majitelem panství Malá Skála stal textilní podnikatel (nákladník) Franz Zacharias Römisch, jenž jej odkoupil od Desfoursů. Ten zde nechat vybudovat Pantheon – soustavu pomníčků, zdobných uren, pamětních desek a nik s bystami, aby tak oslavil různé osobnosti jak z českých, tak světových (evropských) kulturních a politických dějin; kromě toho také pro sebe postavil na troskách býv. hradní kaple letohrádek (dnes v něm sídlí kavárna a občerstvení). Ovšem ani tato romantická přestavba se nedochovala v plném rozsahu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]