Přeskočit na obsah

Vondrákova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlastní vila architekta Jaroslava Vondráka
Základní informace
Slohmoderna, rondokubismus
ArchitektJaroslav Vondrák
Výstavba1929
StavebníkStavební Družstvo výtvarných umělců a spisovatelů v Praze (Jaroslav Vondrák)
Poloha
AdresaČp. 488, Západní 21, Praha 6 - Střešovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vlastní vila architekta Jaroslava Vondráka
Vlastní vila architekta Jaroslava Vondráka
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vondrákova vila čili vlastní vila architekta Jaroslava Vondráka čp. 488, Západní 21, Praha 6Střešovice.

Vlastní třípodlažní vila architekta Jaroslava Vondráka je dominantou západní strany Macharova náměstí. Byla navržena ve specifickém expresivním výrazu, který v sobě kombinuje prvky moderny i rondokubismu. Architekt Vondrák byl jeden z vítězů veřejné urbanistické soutěže na „kolonii rodinných domků na Vořechovce“ a je autorem mnoha dalších staveb v okolí, včetně Ústřední budovy s kinem Ořechovka.

Půdorys je obdélný, s protilehlými půlválcovými rizality, severním a jižním. V suterénu bylo technické zázemí. V přízemí byla samostatným vstupem, navazujícím na branku oplocení, přístupná přijímací kancelář architekta a ateliér osvětlený z ulice dvěma velkými dvoukřídlými okny. Dalším vstupem ze zahrady byl přes předsíň a schodišťovou halu přístupný obývací pokoj s kuchyní a služebním zázemím. V patře jsou ložnice s koupelnou a velká terasa nad ateliérem, která byla podle návrhu autora v roce 1930 zasklena a dodnes funguje jako zimní zahrada.

Výrazným prvkem členícím fasádu jsou mohutné vykonzolované patrové římsy, jež jsou hladce omítány. Štít uliční fasády je po stranách zubovitě ukončen a doplněn hluboce vykonzolovanými nadokenními římsami. Kompozičním doplňkem štítu jsou dále „protichůdné“ šikmé pásy ozdobných prvků z režného zdiva. Shodné členění a zdobné prvky (režné zdivo, omítané římsy) se uplatňují i na mohutném dekorativním centrálním komínovém tělese, které je samostatným výtvarným dílem.

Zahrada je uspořádaná do dvou výškových úrovní. V horní úrovni je terasa obehnaná ze tří stran konstrukcí nezastřešené pergoly s režnými sloupky a obdélnými poli s dřevěnou konstrukcí s art- decovými motivy. Sloužila k letnímu posezení s přáteli či úředním jednáním. Oplocení pozemku koresponduje s fasádou domu.

V roce 2010 byl objekt navržen za kulturní památku.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]