Přeskočit na obsah

Volgogradský traktorový závod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Volgogradský traktorový závod
Vstup do Volgogradského traktorového závodu
Vstup do Volgogradského traktorového závodu
Základní údaje
Datum založení1930
ZakladatelNejvyšší rada lidového hospodářství SSSR
Adresa sídlaVolgograd, Rusko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostistrojírenství a zbrojní průmysl
ProduktySChTZ 15/30, T-26, SChTZ-NATI, Stalinec STZ-5 a T-34
Mateřská společnostRostech (od 2017)
Dceřiné společnostiVolgogradský závod traktorových dílů a normálů
Frolovský elektroocelový závod
OceněníLeninův řád (1932)
Řád rudého praporu práce (1942)
Řád Vlastenecké války 1. třídy (1945)
Leninův řád (1970)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volgogradský traktorový závod (rusky Волгоградский тракторный завод), do roku 1961 Stalingradský traktorový závod F. E. Dzeržinského, je továrna těžkého průmyslu ve Volgogradě (dřívějším Stalingradě) v Rusku.

Továrna byla postavena v Sovětském svazu během první pětiletky na konci dvacátých let 20. století podle plánů americké společnosti Alberta Kahna, architekta pracujícího pro Henryho Forda. Rovněž materiál na stavbu a vybavení byly dodány z USA a dopraveny po moři a Volze. Celá zakázka byla domluvena prostřednictvím sovětského obchodního zástupce Saula Brona.

Továrna vyráběla traktory a další zemědělské stroje, které se významnou měrou podílely na mechanizaci sovětského zemědělství. Vedle toho se zde vyráběla i vojenská technika. Již počátkem třicátých let to byl lehký tank T-26 navržený podle britského vzoru.

Během druhé světové války se továrna orientovala na vojenskou techniku, mimo jiné na výrobu tanků T-34. Během německého útoku na Stalingrad, který začal koncem léta 1942, se tento závod stal jedním z hlavních německých cílů. Po vítězství Rudé armády byla zničená továrna opravena a obnovena výroba.

Po rozpadu Sovětského svazu byla továrna privatizována, podnik rozdělen na více subjektů. Dnes je produkce ve srovnání se sovětskou érou omezená a využívá se pro ni jen část původního průmyslového areálu.

Letecký snímek závodu pořízený Luftwaffe během bitvy o Stalingrad

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]