Vlkov nad Lesy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlkov nad Lesy
Kostel sv. Jana Křtitele
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 120 i s chalupáři (bez asi 70)
Domů 59
Lokalita
PSČ 503 51
Obec Běrunice
Okres Nymburk
Katastrální území Vlkov nad Lesy (7,66 km²)
Zeměpisné souřadnice
Vlkov nad Lesy
Vlkov nad Lesy
Další údaje
Kód části obce 3174
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlkov nad Lesy je vesnice v okrese Nymburk, je součástí obce Běrunice. Nachází se asi 4,7 km na severovýchod od Běrunic. Je zde evidováno 59 adres.

Roku 1950 byla tehdejší obec Vlkov, ležící poblíž Městce Králové, z dosavadního názvu Vlkov přejmenována na Vlkov nad Lesy pro rozlišení od další obce Vlkov, ležící poblíž Poděbrad rovněž v tehdejším okrese Poděbrady, která byla přejmenována na Vlkov pod Oškobrhem.[1]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Leží zde jako jediný v ČR polodřevěný lovecký zámeček z druhé poloviny 18. století. Bývalým majitelem byl František Ferdinand Kinský. Jednalo se o jednopatrovou, pozdně barokní budovu z části zděnou, z části roubenou, krytou šindelovou mansardou. Původní vzhled se příliš nezměnil, je pěkně udržován, jen šindelová krytina byla nahrazena azbestocementovou. Veřejnosti není přípustný.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele pochází z druhé poloviny 14. století (udává se rok 1362). V druhé polovině 19. století přestavěn v novogotickém slohu. Zvony měl původně tři, dnes již jen dva. Velký z roku 1657, kdy byl znovu přelit po požáru, a malý, tak zvaný umíráček. Kostel sv. Jana křtitele ve Vlkově nad Lesy byl 17. února 2014 zapsán jako kulturní památka ČR včetně mobiliáře (zvony, oltář, varhany).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška ministra vnitra č. 13/1951 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1950. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]