Vladimir Voronin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vladimir Voronin (2006)

Vladimir Nikolajevič Voronin (* 25. května 1941, Corjova, Moldavská SSR) je moldavský politik a bývalý prezident Moldavska (2001 až 2009).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V 1961 vystudoval Kišiněvské družstevní učiliště. Pracovní činnost začal ihned po ukončení učiliště a to na pozici vedoucího pekárny v Criuleni. Od 1966 po 1971 působil ve funkci ředitele Dubasarské velkopekárny. V 1971 absolvoval Celosvazový potravinářský institut. Později pracoval ve státní správě.


Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Voronin je členem Komunistické strany Moldavské republiky za kterou byl v roce 2001 zvolen prezidentem a svůj mandát v roce 2005 obhájil.

V dubnu 2009 se vyslovil proti demonstracím studentů, kteří nesouhlasí s vítězstvím komunistické strany ve volbách. 12. května 2009 byl zvolen do čela moldavského parlamentu, čímž si i po odstoupení z prezidentské funkce hodlá udržet moc v zemi. Opozice tuto volbu bojkotovala. Na 28. květnaa byla naplánována volba příští hlavy státu, dosavadní premiérce a kandidátce vládnoucích komunistů Zinaidě Greceanîiové chyběl ku zvolení jeden hlas. Druhé kolo volby plánované na 28. května bylo (oficiálně z důvodu církevního svátku) odloženo na 3. června.

I tato volba byla neúspěšná. V souladu s ústavou musel být parlament rozpuštěn a byly vypsány nové parlamentní volby-ty se konaly 29. července 2009, a přestože v nich opětovně zvítězili komunisté, ztratili v parlamentu nadpoloviční většinu a opozice je odhodlána vytvořit koalici bez jejich účasti. Patová politická situace však v zemi nekončí, neboť ani komunisté, ani opozice nemají dostatek hlasů pro zvolení nového prezidenta, který jediný je oprávněn jmenovat nového premiéra a vládu.

Vladimir Voronin oznámil 11. září 2009 v televizním projevu , že odstoupil z prezidentské funkce a předal moc nekomunistické, prozápadně orientované opozici.[1] Jeho dočasným nástupcem se stal předseda parlamentu Mihai Ghimpu.

Prezident Moldavska
Předchůdce:
Petru Lucinschi
2001 - 2009
Vladimir Voronin
Nástupce:
Mihai Ghimpu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/moldavsky-komunisticky-prezident-predal-moc-opozici/397112 Moldavský komunistický prezident předal moc opozici


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Воронин, Владимир Николаевич na ruské Wikipedii.


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vladimir Voronin ve Wikimedia Commons