Vladimir Voronin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimir Voronin
Vladimir Voronin 2006.jpg
Stranická příslušnost
Členství Strana komunistů Moldavské republiky
Komunistická strana Sovětského svazu

Narození 25. května 1941 (78 let)
Corjova
Děti Oleg Voronin
Alma mater Академия общественных наук при ЦК КПСС
Profese ekonom a politik
Ocenění Velký řád krále Tomislava
Order of Holy Prince Daniel of Moscow 1st class
Řád Stara planina
Order of St. Prince Vladimir
Řád knížete Jaroslava Moudrého I. třídy
… více na Wikidatech
Commons Vladimir Voronin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimir Nikolajevič Voronin (* 25. května 1941, Corjova, Moldavská SSR) je moldavský politik a bývalý prezident Moldavska (2001 až 2009).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V 1961 vystudoval Kišiněvské družstevní učiliště. Pracovní činnost začal ihned po ukončení učiliště a to na pozici vedoucího pekárny v Criuleni. Od 1966 po 1971 působil ve funkci ředitele Dubasarské velkopekárny. V 1971 absolvoval Celosvazový potravinářský institut. Později pracoval ve státní správě.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Voronin je členem Komunistické strany Moldavské republiky za kterou byl v roce 2001 zvolen prezidentem a svůj mandát v roce 2005 obhájil.

V dubnu 2009 se vyslovil proti demonstracím studentů, kteří nesouhlasí s vítězstvím komunistické strany ve volbách. 12. května 2009 byl zvolen do čela moldavského parlamentu, čímž si i po odstoupení z prezidentské funkce hodlá udržet moc v zemi. Opozice tuto volbu bojkotovala. Na 28. květnaa byla naplánována volba příští hlavy státu, dosavadní premiérce a kandidátce vládnoucích komunistů Zinaidě Greceanîiové chyběl ku zvolení jeden hlas. Druhé kolo volby plánované na 28. května bylo (oficiálně z důvodu církevního svátku) odloženo na 3. června.

I tato volba byla neúspěšná. V souladu s ústavou musel být parlament rozpuštěn a byly vypsány nové parlamentní volby-ty se konaly 29. července 2009, a přestože v nich opětovně zvítězili komunisté, ztratili v parlamentu nadpoloviční většinu a opozice je odhodlána vytvořit koalici bez jejich účasti. Patová politická situace však v zemi nekončí, neboť ani komunisté, ani opozice nemají dostatek hlasů pro zvolení nového prezidenta, který jediný je oprávněn jmenovat nového premiéra a vládu.

Vladimir Voronin oznámil 11. září 2009 v televizním projevu , že odstoupil z prezidentské funkce a předal moc nekomunistické, prozápadně orientované opozici.[1] Jeho dočasným nástupcem se stal předseda parlamentu Mihai Ghimpu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Воронин, Владимир Николаевич na ruské Wikipedii.