Vladimir Jakunin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimir Jakunin
Владимир Иванович Якунин.jpg
Rodné jméno Владимир Иванович Якунин
Narození 30. června 1948 (70 let)
Melenki (Меленки)
Alma mater Baltská státní technická univerzita Vojenmech D. F. Ustinova
Zaměstnavatel Rossijskije železnyje dorogi
Ocenění Řád cti
Medal "For the Development of Railways"
Řád Alexandra Něvského
Řád přátelství
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimir Ivanovič Jakunin (* 30. června 1948, Melenki, Vladimirská oblast) je ruský podnikatel a bývalý prezident společnosti Rossijskije železnyje dorogi.[1] Je blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.[2] V březnu 2014 po anexi Krymu zařadily Spojené státy a Austrálie Jakunina na seznam sankcionovaných osob. Platí tak pro něj např. zákaz obchodních transakcí s americkými firmami, zákaz cestování do Spojených států nebo zmrazení veškerých jeho tamních aktiv.[3]

Jakunin působil v KGB, a to 22 let.[4]

Přátelství s Putinem[editovat | editovat zdroj]

Jako blízkého Putinova důvěrníka popisuje Jakunina zpráva amerického ministerstva financí, podle níž se Jakunin s Putinem pravidelně radí o záležitostech týkajících se ruských železnic a doprovází jej na mnoha domácích i mezinárodních cestách. „Navíc se na Putinův pokyn stal členem vedení společnosti Baltská námořní doprava. Jakunin a Putin také byli sousedy v elitní rezidenční dačové oblasti na břehu jezera Komsomolsk a v listopadu 1996 spoluzakládali družstvo Ozero,“ uvedlo americké ministerstvo.[5]

Další veřejné působení[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2012 byl zvolen předsedou Mezinárodní železniční unie a v prosinci 2014 byl ve funkci potvrzen. V srpnu 2015 se objevila zpráva, že Jakunin odstoupil z funkce ředitele ruských železnic, podle některých byl dokonce odvolán. Věnuje se různým charitativním činnostem a je presidentem Světového fóra pro dialog civilizací (DOC), které spolu s Indem C. Kapurem a Řekem N. Papanikolao založil. Fórum organizuje pravidelné roční konference na ostrově Rhodu o dialogu civilizací a v roce 2016 otevřelo svůj think tank v Berlíně..

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rosja: Jakunin szefem RŻD na kolejną kadencję. Rynek Kolejowy [online]. 2014-08-29 [cit. 2015-01-27]. Dostupné online. (polsky) 
  2. Na Hradě se objevil i Jakunin. Putinův muž, na nějž USA uvalily sankce. iDNES.cz [online]. 2015-1-26. Dostupné online. 
  3. Executive Order -- Blocking Property of Additional Persons Contributing to the Situation in Ukraine [online]. The White House, 2014-3-20. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Zrušme sankce, vyzval Zeman na konferenci pořádané Putinovým prominentem. Novinky.cz [online]. 2014-9-26. Dostupné online. 
  5. Treasury Sanctions Russian Officials, Members Of The Russian Leadership’s Inner Circle, And An Entity For Involvement In The Situation In Ukraine [online]. U.S. Department of the Treasury, 2014-3-20. Dostupné online. (anglicky)