Přeskočit na obsah

Mezinárodní železniční unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní železniční unie
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaassociation déclarée
Datum založení17. října 1922
Adresa sídlaPaříž, 750 15, Francie
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéFrançois Davenne
Charakteristika firmy
Oblast činnostiPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ112166189
Dceřiné společnostiInternational Coach Regulations
International Wagon Regulations
Identifikátory
Oficiální webuic.org
LEI9695004MI3THCDFF0665
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní železniční unie (francouzsky Union Internationale des Chemins de ferUIC, anglicky International Union of Railways) je globální společnost, která koordinuje rozvoj a fungování železniční dopravy ve všech členských státech. Řeší mj. problematiku vytváření nových a zachovávání stávajících mezinárodních spojů, unifikaci železniční techniky, dohlíží na dodržování bezpečnostních kritérií, jako je zabezpečovací zařízení nebo samočinné brzdy. Reprezentuje členské společnosti na mezinárodní úrovni.

Sídlem organizace je Paříž. Členy mohou být železniční společnosti, manažeři železniční infrastruktury, operátoři železniční a kombinované dopravy, společnosti poskytující leasing vozidlového parku a poskytovatelé služeb (stravovací služby, spací vozy ad.). V současnosti (2009) unie má celkem 199 členů z celého světa, včetně Českých drah a RegioJetu (přistoupil v červenci 2012).

Mezinárodní železniční unie byla založena 17. října 1922 51 železničními společnostmi z 29 zemí. Mezi zakládající členy UIC patřily i Československé státní dráhy (ČSD).

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]