Mezinárodní železniční unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mezinárodní železniční unie (franc. Union Internationale des Chemins de ferUIC; angl. International Union of Railways) je globální společnost, která koordinuje rozvoj a fungování železniční dopravy ve všech členských státech. Řeší m.j. problematiku vytváření nových a zachovávání stávajících mezinárodních spojů, unifikaci železniční techniky, dohlíží na dodržování bezpečnostních kritérií, jako je zabezpečovací zařízení nebo samočinné brzdy. Reprezentuje členské společnosti na mezinárodní úrovni.

Sídlem organizace je Paříž. Členy mohou být železniční společnosti, manažeři železniční infrastruktury, operátoři železniční a kombinované dopravy, společnosti poskytující leasing vozidlového parku a poskytovatelé služeb (stravovací služby, spací vozy ad.). V současnosti (2009) unie má celkem 199 členů z celého světa, včetně Českých drah a RegioJetu (přistoupil v červenci 2012).

Byla založena 17. října 1922 51 železničními společnostmi z 29 zemí. Mezi zakládající členy UIC patřily i Československé státní dráhy (ČSD).


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]