Mezinárodní železniční unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní železniční unie
Logo
Logo
Datum založení 17. října 1922
Sídlo Paříž
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Jean-Pierre Loubinoux
Dceřiné společnosti International Coach Regulations
International Wagon Regulations
Oficiální web uic.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní železniční unie (francouzsky Union Internationale des Chemins de ferUIC, anglicky International Union of Railways) je globální společnost, která koordinuje rozvoj a fungování železniční dopravy ve všech členských státech. Řeší m.j. problematiku vytváření nových a zachovávání stávajících mezinárodních spojů, unifikaci železniční techniky, dohlíží na dodržování bezpečnostních kritérií, jako je zabezpečovací zařízení nebo samočinné brzdy. Reprezentuje členské společnosti na mezinárodní úrovni.

Sídlem organizace je Paříž. Členy mohou být železniční společnosti, manažeři železniční infrastruktury, operátoři železniční a kombinované dopravy, společnosti poskytující leasing vozidlového parku a poskytovatelé služeb (stravovací služby, spací vozy ad.). V současnosti (2009) unie má celkem 199 členů z celého světa, včetně Českých drah a RegioJetu (přistoupil v červenci 2012).

Mezinárodní železniční unie byla založena 17. října 1922 51 železničními společnostmi z 29 zemí. Mezi zakládající členy UIC patřily i Československé státní dráhy (ČSD).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]