Vinořský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vinořský hřbitov
Hřbitov ve Vinoři
Hřbitov ve Vinoři
Lokalita
Stát Česko
Obec Vinoř
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vinořský hřbitov se nachází v Praze 9 v městské části Vinoř v ulici Mladoboleslavská. Je čtvercového půdorysu o rozloze 1,2 hektaru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl založen ve 2. polovině 18. století, protože starý hřbitov u kostela Povýšení svatého Kříže již nedostačoval. V roce 1805 byl poprvé rozšířen a v témže roce se přestalo pohřbívat u vinořského kostela. K druhému rozšíření došlo v roce 1945 po leteckém útoku na Vinoř dne 25. března 1945, po kterém byl nalezen hromadný hrob neidentifikovaných obětí. V květnu 1947 při kopání hrobu na místě dřívějšího třešňového sadu, byly nalezeny střepy a zvířecí kosti; později bylo zjištěno, že se jedná o sídlištní hrob lidu kultury s vypíchanou keramikou, tudíž se zde nacházelo pohřebiště již v pravěku. V hrobě byly nalezeny též zdobené i nezdobené střepy, pazourková čepelka a uhlíky.[1]

Na hřbitově se nachází novorenesanční hrobka rodu Czerninů z Chudenic, majitelů vinořského panství. Nejstarší dochované hroby jsou ze 70. let 19. století. Roku 1932 zde byl pohřben filmový operatér Zdeněk Jiránek. Pohřbívá se sem z Vinoře a okolních obcí, které leží mimo Prahu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]