Vindomora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Římská pevnost Vindomora (Ebchesterská římská pevnost)
Moderní vesnice Ebchester, přibližně na místě, kde stávala pevnost Vindomora
Moderní vesnice Ebchester, přibližně na místě, kde stávala pevnost Vindomora
Účel stavby

vojenský

Poloha
Adresa hrabství Durham, AnglieAnglie Anglie
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vindomora byla starověká římská pomocná pevnost na silnici Dere Street v provincii Britannia Inferior. Její ruiny, známé jako Ebchesterská římská pevnost, se nacházejí ve vesnici Ebchester[1] v anglickém hrabství Durham na sever od města Consett a 19 km na západojihozápad od města Newcastle upon Tyne.[2]

Kámen s nápisem páté kohorty, centurie Martialis, nález z Ebchesteru

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vindomora leží mezi pevnostmi Corstopitum (Coria, Corbridge) a Bywell na severozápadosever a Longovicium (Lanchester) směrem na jih. Nachází se na Dere Street, frekventované římské silnici, která spojovala Eboracum (York) s Hadriánovým valem a jeho okolím. Díky své poloze pevnost chránila také řeku Derwent. Je přibližně 21 km na jih od Hadriánova valu, na úpatí dlouhého svahu obráceného k severu, při kraji ještě prudšího klesání, pod nímž se táhne nízko položené zelené údolí řeky Derwent. [3]

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno Vindomora si vykládali jako latinské, ale je britské, s první částí windo- (vindo-) “spravedlivý/bílý”, s možnou variantou māra “velký”, která je také pankeltská. Když Římané zemi opustili, pevnost dostala název, který v současnosti nese, tedy „Upchester“, „Tábor na výšině“. Silnice, která Ebchesterem prochází, se jmenuje "Vindomora road“.[4]

Pískovcový oltář boha Vitiris Maximus v Ebchesteru, nyní v Muzeu archeologie v Durhamu

Pevnost je zmíněna pouze v Antoninově itineráři[5][6], ne v Notitia Dignitatum[7].

Starověké silnice[editovat | editovat zdroj]

Římský nápis na budově zhotovený neznámou pátou kohortou, nalezen před 1787 v Ebchesteru

Z pevnosti Vindomora pravděpodobně vedla silnice do římské pevnosti Washing Wells (Whickham, hrabství Tyne and Wear), ale zatím nebyla objevena. Raymond Selkirk došel k závěru, že Dere Street pokračovala do Bywellu, a nevedla jen do pevnosti Corstopitum (Corbridge), jak se dříve myslelo.

Další silnice mířila na severozápad do Whittonstallu a pak buď do Corbridge (o této silnici se dříve předpokládalo, že je to Dere Street), nebo do Hexhamu (kde pravděpodobně stála pevnost). Jiné nálezy z blízkosti města Chester-le-Street naznačují, že tyto dvě pevnosti spojovala silnice s mostem přes Cong Burn.

Lokalita v současné době[editovat | editovat zdroj]

Nálezy[editovat | editovat zdroj]

Z pevnosti lze vidět jen málo, protože město Ebchester bylo postaveno přímo na ní, na rozdíl od mnoha jiných římských měst v Británii, která se obvykle nacházejí o něco dále od starověkých pevností a sídlišť. V Ebchesteru římské hradby, oltáře a zbytky všeho druhu vytvářejí jedinečnou směsici se zahradami, chalupami, silnicemi a kostelem sv. Ebba. Bezprostředně po odchodu Římanů se do této oblasti znovu rozšířily lesy.[8]

Části hradeb lze vidět poblíž pošty, stejně jako některé vykopané ruiny. Když se na tom místě nedávno stavělo, bylo nalezeno několik legionářských stavebních kamenů a malých oltářů, což archeologům umožnilo zjistit, které jednotky v pevnosti sídlily.

Bohové, oltáře[editovat | editovat zdroj]

Bohové uctívaní v pomocných pevnostech tvořili typickou směs klasických římských a germánských/keltských bohů. Dva oltáře nesou jméno starodávného germánského boha předků Vitirise a jeden oltář byl génia loci.[9] Byla uctívána i římská válečná božstva Mars a Minerva. Vernostonus Cocidius byl očividně spojením dvou germánských válečných bohů.

Posádka[editovat | editovat zdroj]

Cocidiův oltář z Ebchesteru. Němec Virilis ho věnoval bohu zvanému Vernostonus Cocidius; nalezen v roce 1784 na levém břehu řeky Derwent

Nalezené kameny ukazují, že pevnost postavila pátá kohorta, ale nenesou název příslušné legie. To však nelze brát jako důkaz, že tam tato kohorta sídlila, protože všechny římské pomocné pevnosti budovali velmi dobře vycvičení legionáři, ne vojáci pomocných oddílů, kteří tam potom sloužili.[4] Kameny také uvádějí jména centurionů zodpovědných za stavební práce a pozdější opravy prováděné pomocnými oddíly v době skotských kampaní císaře Severa.

První jednotkou, o jejíž přítomnosti v Ebchesteru existuje důkaz, je Cohors Quartae Breucorum Antoninianae (čtvrtá kohorta Breuci: Antoninova vlastní), a to díky nápisu na oltáři z počátku 3. století. Jednalo se o pěší pluk s maximálně 500 muži, i když jejich počet obvykle kolísal kolem 460 nebo i menšího počtu. Tato pomocná jednotka byla původně tvořena rekruty z kmene Breuci z Pannonia Inferior, z údolí Bosny v severovýchodní Bosně a Hercegovině. Pravděpodobně byla i ve vesnici Lavatris (Bowes v hrabství Durham), ale nápis je příliš poškozen, aby se dal spolehlivě přečíst.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vindomora) na anglické Wikipedii.

 1. PLAYFAIR, James. A System of Geography: Ancient and Modern. [s.l.]: P. Hill 840 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: 4L5BAQAAMAAJ. 
 2. GENUKI - Ebchester
 3. North East History
 4. a b Archivovaná kopie [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-01-16. 
 5. BAYLE, Pierre; BERNARD, John Peter; BIRCH, Thomas. A General Dictionary: Historical and Critical: in which a New and Accurate Translation of that of the Celebrated Mr. Bayle, with the Corrections and Observations Printed in the Late Edition at Paris, is Included; and Interspersed with Several Thousand Lives Never Before Published. The Whole Containing the History of the Most Illustrious Persons of All Ages and Nations Particularly Those of Great Britain and Ireland, Distinguished by Their Rank, Actions, Learning and Other Accomplishments. With Reflections on Such Passages of Bayle, as Seem to Favor Scepticism and the Manichee System. [s.l.]: J. Bettenham 736 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: A2NZAAAAYAAJ. 
 6. CARVER, Jonathan. The New Universal Traveller: Containing a Full and Distinct Account of All the Empires, Kingdoms, and States, in the Known World. [s.l.]: Robinson 796 s. Dostupné online. (anglicky) 
 7. HORSLEY (F.R.S.), John. Britannia Romana; or, the Roman antiquities of Britain: in three books. The I. contains the history of all the Roman transactions in Britain. ... II. ... a compleat collection of the Roman inscriptions and sculptures which have hitherto been discovered in Britain. ... III. ... the Roman geography of Britain, etc. MS. notes and additions. [s.l.]: J. Osborn and T. Longman 842 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: 3dBzIG93IxoC. 
 8. EBCHESTER ROMAN FORT, Investigation History
 9. Reed, A.H. and Maxfield, V. 1973. 'Vindomara, Roman Fort' Council for British Archaeology Group 3 Bulletin 4, 6-8

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Reed, Harper & Dodds, 1964. 'Excavations at Echester in 1962-3' Archaeologia Aeliana (4th Series) 32, 173-185
 • Reed, AH a Maxfield, V. 1973. „Vindomara, Roman Fort“ Council for British Archaeology Group 3, Bulletin 4, 6-8
 • Reed, AH Vindomora; The Roman Fort at Ebchhester Village (Ebchester)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]