Villarrica (sopka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Villarrica
Sopka Villarrica (2005)

Vrchol 2847 m n. m.
Poloha
Světadíl Jižní Amerika
Státy Chile Chile
Pohoří Andy
Souřadnice
Villarrica
Villarrica
Typ stratovulkán
Erupce 2006, 2015
Hornina sopečné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Villarrica je aktivní sopka, nacházející se v chilském regionu Araucanía sousedícím s Argentinou. V jazyce domorodých obyvatel se nazývá Rucapillán což znamená přibližně „dům duchů“. Je jedním z nejaktivnějších stratovulkánů v této části And, je součástí národního parku Villarrica a je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů v Chile.

Od první doložené erupce v roce 1558 bylo zaznamenáno více než 40 erupcí, některé z nich byly erupcemi pliniovského typu. V roce 1575 bylo město Villarrica poničeno silným zemětřesením, při kterém zahynulo 350 obyvatel. Další velké erupce následovaly v letech 1640 a 1948. V roce 1964 Villarrica převedla strombolský typ erupce, který byl doprovázen lahary, ty zničily osadu Coñaripe na pobřeží jezera Calafquén. Později byla osada obnovena o něco dále od sopky.

V roce 1971 poničil lahar některé domy, zemědělské plochy a mosty.

Villarrica leží na starší, pozdněpleistocénní kaldeře o průměru přibližně 6 km. Další, 2 km široká kaldera leží v jejím nitru. Villarrica je tvořena čediči a andezity. Její svahy jsou posety různými troskovými kužely. Vrchol je pokryt trvalým ledem, což zmnohonásobuje výskyt laharů a bahnotoků.

K další větší erupci došlo 3. března 2015.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Volcano Villarrica erupts in southern Chile, villages evacuated [online]. Reuters, 3 March 2015. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Amparo Montoya. Volcán Villarrica entra en erupción durante la madrugada de este martes [online]. bibiochile.cl, 3 March 2015. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]