Villa Aldobrandini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Villa Aldobrandini

Villa Aldobrandini je vila ve Frascati, v Itálii, která je majetkem rodiny Aldobrandini. Je také známa jako Belvedere pro svou jedinečnou polohu s výhledem na celé údolí až k Římu. Byla přestavěna na příkaz Pietra kardinála Aldobrandiniho, synovce papeže Klementa VIII., z již existující budovy postavené vatikánským prelátem Alessandrem Rufinim v roce 1550.

Hlavní osa území, jenž od vily klesá, je tvořena cestou, která pokračuje přes město jako Viale Catone. Autorem přestavby do současné podoby (1598 až 1602) je Giacomo della Porta. Přestavbu dokončili Carlo Maderno a Giovanni Fontana. Zvláště oblíbené je „Teatro delle Acqua“ (vodní divadlo), jehož autory jsou Carlo Maderno a Orazio Olivieri.

Vila má impozantní fasádu ze 17. století a některé další zajímavé architektonické prvky, jako je například dvojitá galerie, velká exedra u vodního divadla a nádherný park.

Uvnitř vily jsou malby manýristických a barokních umělců, jako jsou bratři Zuccariovi, Cavalier D'Arpino a Domenichino. V exteriéru je monumentální brána od Carla Francesca Bizzaccheriho (z počátku 18. století).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Wells Clara Louisa – The Alban Hills, Vol. I: Frascati – 1878 publisher: Barbera, Rome, Italy – OCLC 21996251