Vilhelm Carlberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vilhelm Carlberg
Narození5. dubna 1880
Karlskrona
Úmrtí1. října 1970 (ve věku 90 let)
Danderyd
Povolánísportovní střelec
PříbuzníEric Carlberg (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní střelba na LOH
stříbro LOH 1908 malorážka družstvo
zlato LOH 1912 malorážka mizící terč
zlato LOH 1912 malorážka mizící terč dr.
zlato LOH 1912 souboj. pistole družstvo
stříbro LOH 1912 malorážka družstvo
stříbro LOH 1912 vojenská pistole družstvo
stříbro LOH 1924 autom. pistole 25 m

Vilhelm Carlberg, 5. dubna 188210. října 1970, byl švédský sportovní střelec, trojnásobný olympijský vítěz z 6. letních olympijských her 1912 ve Stockholmu. Kromě toho získal na olympiádách 1908, 1912 a 1924 ještě čtyři stříbrné medaile, bronzová medaile za soubojovou pistoli z r. 1906 nepatří do přehledu olympijských úspěchů, protože se tehdy nejednalo o oficiální olympijské hry. Soutěží se účastnil i Vilhelmův bratr – dvojče Eric.

Kromě svých olympijských úspěchů se Vilhelm Carlberg stal r. 1913 mistrem světa ve střelbě z pistole na 50 m v Camp Perry (USA) před Američanem Lanem a Švédem Casimirem Reuterskjöldem.

Vilhelm Carlberg na olympijských hrách[editovat | editovat zdroj]

Olympijské hry 1908 – Londýn[editovat | editovat zdroj]

Malorážka jednotlivci – 50 a 100 yardů[editovat | editovat zdroj]

Prezentovalo se 19 závodníků z 5 zemí a převahu prokázali Britové, zvítězil Arthur Carnell před Harry Humbym a George Barnesem, Vilhelm Carlberg obsadil 10. místo jako nejlepší z mimobritských střelců.

Malorážka družstva – 50 a 100 yardů[editovat | editovat zdroj]

Soutěžila tři družstva po čtyřech závodnících. Za vítěznými Brity skončilo družstvo Švédska ve složení Vilhelm Carlberg, Frans Albert Schartau, Johann Hübner von Holst a Eric Carlberg. Třetí byli Francouzi.

Malorážka jednotlivci na pohyblivý cíl – 25 yardů[editovat | editovat zdroj]

Celkem se prezentovalo 22 závodníků z 5 zemí. Všichni medailisté byli Britové: 1. John Fleming, 2. Maurice Matthews, 3. William Mardsen. Vilhelm Carlberg byl těsně za svým bratrem Erikem na 17. místě.

Malorážka jednotlivci na mizící cíl – 25 yardů[editovat | editovat zdroj]

Startovalo 22 závodníků z pěti zemí, Vilhelm Carlberg jako nejlepší cizinec skončil sedmý. Zvítězil William Kensett Styles před Haroldem Hawkinsem a E. J. Amoorem.

Libovolná pistole vstoje – jednotlivci, 50 yardů[editovat | editovat zdroj]

43 závodníků ze sedmi zemí střílelo a zvítězil Paul van Asbroeck z Belgie před krajanem R. Stormsem a Američanem J. E. Gormanem. Vilhelm Carlberg obsadil 20. místo.

Libovolná pistole vstoje – družstva, 50 yardů[editovat | editovat zdroj]

Závodilo 7 týmů, tj. 28 závodníků, zvítězily USA před Belgií a Velkou Británií, Švédsko s Vilhelmem Carlbergem obsadilo 5. místo za Francií.

Olympijské hry 1912 – Stockholm[editovat | editovat zdroj]

Malorážka jednotlivci – 50 m[editovat | editovat zdroj]

V soutěži závodilo 41 střelců z 9 zemí, zvítězil Američan Frederick Hird, před krajanem Williamem Milnem a Britem Harry Burtem. Vilhelm Carlberg obsadil 21. místo.

Malorážka družstva – 50 metrů[editovat | editovat zdroj]

Šest družstev závodilo v soutěži, která skončila obdobným výsledkem jako na předchozích hrách v Londýně, jen Francouzi byli odsunuti na nemedailové 4. místo Američany. Stříbrní Švédové stříleli v sestavě Vilhelm Carlberg, Arthur Nordenswan, Eric Carlberg a Ruben Örtegren.

Malorážka jednotlivci na mizící cíl – 25 m[editovat | editovat zdroj]

Soutěže se účastnilo 36 závodníků z 8 zemí a Vilhelm Carlberg v ní získal jednu ze svých zlatých medailí. Za ním skončil J. Hübner von Holst, třetí byl další Švéd Gustaf Ericsson.

Malorážka družstva na mizící terč – 25 m[editovat | editovat zdroj]

Švédové triumfovali i v soutěži družstev na mizící cíl v sestavě Vilhelm Carlberg, J. Hübner von Holst, Eric Carlberg a Gustav Boivie. Za nimi skončila Velká Británie, třetí USA. Celkem soutěžila 4 družstva, tj. šestnáct střelců.

Vojenská pistole družstva – 50 m[editovat | editovat zdroj]

Pět čtyřčlenných týmů absolvovalo soutěž, v níž zvítězily USA, Švédové ve složení George de Laval, Eric Carlberg, Vilhelm Carlberg a Erik Boström obsadili druhé místo, třetí byli Britové.

Libovolná pistole jednotlivci – 50 m[editovat | editovat zdroj]

V soutěži se prezentovalo 54 závodníků z 12 zemí, zvítězil Alfred Lane před P. Dolfenem a Britem Ch. E. Stewartem. Vilhelm Carlberg se polepšil proti minulé olympiádě a skončil na 16. místě.

Soubojová pistole jednotlivci – 30 m[editovat | editovat zdroj]

V této kategorii soutěžilo 42 závodníků z deseti zemí. Vilhelm Carlberg obsadil až 15. místo, když zvítězil Alfred Lane z USA před Paulem Palénem ze Švédska a dalším Švédem J. Hübnerem von Holstem. Bratr Eric obsadil 6. místo.

Soubojová pistole družstva – 30 m[editovat | editovat zdroj]

Soutěž sedmi čtyřčlenných týmů přinesla další zlatou medaili pro Švédsko s Vilhelmem Carlbergem, Erikem Carlbergem, J. Hübnerem von Holstem a P. Palénem. Druhé bylo Rusko, třetí Velká Británie.

Olympijské hry 1924 – Paříž[editovat | editovat zdroj]

Automatická pistole jednotlivci – 25 m[editovat | editovat zdroj]

Po dvanácti letech se Vilhelm Carlberg vrátil na olympiádu a získal stříbrnou medaili za Američanem Paul Baileym a před Finem L. Hanneliem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Procházka – Olympijské hry od Athén 1896 po Moskvu 1980, Praha 1984

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]