Přeskočit na obsah

Vila Františka Melichara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vila Františka Melichara
Chybí zde svobodný obrázek
Účel stavby

Rodinné sídlo se sídlem firmy

Základní informace
SlohNovorenesance
ArchitektVáclav Roštlapil
Výstavba19001902
Materiálzdivo
StavitelAntonín Makovec
Pojmenováno poFrantišek Melichar
Poloha
AdresaFrantiška Melichara 370/57
Brandýs nad Labem, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, ČeskoČesko Česko
UliceFrantiška Melichara
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila Františka Melichara je sídelní vila v Brandýse nad Labem, která byla postavena v roce 1902 podle návrhu architekta Václava Roštlapila[1][nenalezeno v uvedeném zdroji] v novobarokním slohu na adrese Františka Melichara 370/57, pro zdejšího podnikatele a majitele továrny na výrobu zemědělských strojů Františka Melichara. Vila byla postavena jako součást továrního areálu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavbu vily zadal roku 1900 brandýský továrník a někdejší starosta města František Melichar jakožto zhotovení rodinného domu se sídlem firmy. Návrh stavby vypracoval pražský architekt Václav Roštlapil, stavitelem byla pražská stavební firma Antonína Makovce. Stavba má bohatě zdobený interiér[2]. Stavba byla vybavena rovněž garáží, neboť Melichar byl jedním z prvních majitelů osobního automobilu v Čechách.  

Melicharův závod se posléze stal největším výrobním provozem na secí stroje v Evropě.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Vila je třípodlažní volně stojící budova s lomenou střechou. Nese bohatou novorenesanční štukovou a sochařskou výzdobu. Nachází se zde několik balkonů, střešní vyhlídková terasa a věž. Součástí pozemku stavby je rovněž zahrada s ohradní zdí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GEOCACHING. Geocaching - The Official Global GPS Cache Hunt Site. www.geocaching.com [online]. [cit. 2021-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dům čp. 370 (Brandýs nad Labem, Česko) [online]. Středočeská vědecká knihovna v Kladně [cit. 2021-02-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]