Velekněz (judaismus)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Velekněz (hebrejsky כהן גדול, kohen gádol) byl nejvyšší kněz v rámci starého Judaismu až do zničení Druhého chrámu. Všichni velekneží museli náležet ke kastě kněží – kohenů, potomkům Áróna. To se odráží i v hebrejském názvu, kohen gádol znamená doslova „veliký kohen“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

S rostoucí populací kohanim byl ustanoven titul velekněze, který byl nejprve vybírán podle běžného nástupnického pravidla (nejstarší syn zaujímá místo otce – Leviticus 6,15) a jeho titul byl doživotní. Za prvního velekněze je tradičně považován Áron. Pokud neměl kněz syny, přešel úřad na jeho bratra případně na jeho synovce. Později byl velekněz volen. Časem byla funkce zpolitizována a velekněz by spíše politickou figurou dosazovanou podle vůle vladaře, což se dělo především za vlády Seleukovců a Římanů. K ojedinělém případu došlo za vlády Hasmonejců, kteří ve svých vladařských funkcích spojili jak titul krále, tak i titul velekněze.

V náboženské tradici byl velekněz jediným člověkem, který směl vyslovit Boží jméno JHVH. Dělo se tak vždy jednou v roce na Jom kipur, kdy velekněz vcházel do nejsvětější svatyně Chrámu. Během období jednoho týdnu před Jom kipur se měl očišťovat a připravovat na tento úkon a službu za něj přebíral prozatímní velekněz.

Velekněžský oděv[editovat | editovat zdroj]

Velekněz v kněžském obleku

Podle traktátu Mišny Zevachim nesmí obětní bohoslužbu provádět nikdo jiný než kohen, který je k tomu náležitě oblečen. Oblečení kohena se skládá ze čtyř svatých šatů – בגדי קודש, bigdej kodeš nebo בגדי כהונה bigdej kehuna (kněžský oděv):

  • כתונת – Katonet – suknice, plášť, tunika, vyrobena ze lnu, pokrývající celé tělo
  • אבנט – Avnet – pás, šerpa, pestře vyšitá, lněná
  • מכנסיים – Michnasajim – spodní krátké kalhoty „aby zakryly nahotu jejich těla“ (Exodus 28,42)
  • מצנפת – Micnefet – turban – pro obyčejné kněze byl menší a špičatější než pro velekněze, velekněžský turban byl větší a plošší

Velekněz dále oblékal tyto čtyři další části:

  • מעיל – Me’il – přehoz, nazývá se tak i pláštík na Tóru, purpurový plášť bez rukávů, který měl velekněz přes katonet, ozdobený zlatými ozdobami ve tvaru granátových jablek
  • אפוד – Efod – bohatě vyšívaná svrchní vesta
  • חושן – Chošen – náprsní štít s dvanácti drahokamy, na každém z nich bylo vyryto jméno jednoho z izraelských kmenů, pravděpodobně k němu náležely i kameny Urim a Tumim. Drahokamy měly být následující (pravděpodobně – výklady se ohledně jednotlivých kamenů liší): karneol, topaz, smaragd, malachit, safír, onyx, jantar nebo opál, achát, ametyst, lazurit, beryl, rubín.
  • ציץ – Cic – štítek s nápisem קדוש ליהוה (kadoš la-Adonaj, svatý Hospodinův)

Velekněz, jako všichni kohenové, prováděl bohoslužby bosý.

Související články[editovat | editovat zdroj]