Veleštír Cimrmanův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVeleštír Cimrmanův
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen klepítkatci (Chelicerata)
Třída pavoukovci (Arachnida)
Řád štíři (Scorpionida)
Čeleď veleštírovití (Scorpionidae)
Rod veleštír (Heterometrus)
Binomické jméno
Heterometrus cimrmani
Kovařík, 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veleštír Cimrmanův (Heterometrus cimrmani Kovařík, 2004) je štír černé barvy, s hladkými klepety a délkou mezi 90–115 mm. Jedinci tohoto druhu byli původně považováni za veleštíra trnitého (Heterometrus spinifer). Veleštír Cimrmanův má ale delší články klepet u samců, což u veleštíra trnitého chybí. Veleštír Cimrmanův je rozšířen v Thajsku a Vietnamu, kde obývá pralesy. Tento štír je pojmenován po fiktivní postavě Járovi Cimrmanovi.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Lze jej snadno chovat a to i ve skupinách. Hodí se do velkých výstavních terárií. Terárium by mělo mít jako podklad lignocel (kokosovou drť) o výšce min. 5 cm, jelikož tito štíři rádi hrabou. Pro skupinu 2, 6 (samec, samice) je třeba terárium 100 × 30 × 50 cm (délka, výška, šířka). Obecně platí že štír potřebuje terárium 3× delší než je sám a 2× tak široké. Přestože byl vědecky popsán až roku 2004 je v Česku již chován. Nejčastěji jako Heterometrus spinifer. Štír se rychle množí. Má až 27 velkých mláďat.

Jedovatost a povaha[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o klidného štíra, který se nesnaží bodnout, ale naopak štípnout klepety. Jeho jed není nebezpečný a bodnutí není bolestivé. Některé jiné druhy rodu Heterometrus však mohou být nevypočitatelné a více agresivní. Jedná se především o některé menší druhy rodu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • František Kovařík, Akvateraforum 3/2005, Heterometrus cimrmani
  • René Demis, Akvateraforum 7/2005, Štíři a Jára Cimrman

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]