Veižas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Veižas
Veižas v Žemaitkiemisu
Veižas v Žemaitkiemisu
Základní informace
Délka toku28,3 km
Plocha povodí72 km²
Průměrný průtok0,75 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí10012560
Pramen
Ústí
Protéká
LitvaLitva Litva (Klaipėdský kraj), okres Šilutė
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Němen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veižas, (jinak také Veržas), je řeka na západě Litvy, okrese Šilutė, zčásti (dolní tok) na území Regionálního parku Němenské delty, pravý přítok ramene říční delty řeky Němenu Rusnė, vlévá se 32,8 km od jejího ústí.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Veižas pramení ve vsi Mediškiemiai, 3 km na jihovýchod od městysu Katyčiai a dále teče regulovaným korytem na jih. U obce Ulozai se vlévají zleva dva přítoky a řeka se stáčí na jihozápad, u obce Stubriai se stáčí na severozápad a od Šliauniů teče opět na jihozápad, protéká obcemi Usėnai, Žemaitkiemis a u Šilininků se vlévá do ramene říční delty řeky Němenu Rusnė 32,8 km od jejího ústí. Dolní tok se někdy také nazývá Senutė (význam litevského slova senutė je stařenka). Řeka je regulována v úsecích od pramene do Stubriů a od Žemaitkiemisu až k ústí. Do řeky se vlévá asi 14 bezejmenných přítoků (potoků).

Celková plocha řeky je 17,6 ha, průměrný spád je 188 cm/km. Řeku překlenuje více než 10 železobetonových mostů. Za vlády Sovětů byla u ústí Veiže postavena přečerpávací stanice, která z Veižského polderu přečerpává vodu do řeky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Veižas na litevské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]