Vavřinec z Dublinu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vavřinec z Dublinu
Vavřinec z Dublinu, okenní kresba, Wexford, Irsko
Vavřinec z Dublinu, okenní kresba, Wexford, Irsko
Datum narození 1128
Místo narození Castledermot, Irsko
Datum úmrtí 14. listopad 1180
Místo úmrtí Eu, Normandie
Svátek 14. listopad
Svatořečen 11. prosince 1225 papežem Honoriem III.
Uctíván církvemi římskokatolická církev
Patronem Arcidiecéze dublinská
Dublin

Svatý Vavřinec z Dublinu (irsky: Lorcán Ua Tuathail, anglicky: Laurence O'Toole) byl dublinský arcibiskup v letech 1162 až 1180.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1154 se stal opatem v Glendalough. Ve věku 32 let byl na synodu v Clane v roce 1162 zvolen jednomyslně dublinským arcibiskupem. Stal se tak prvním Irem na této pozici v městě ovládaném Dány a Nory. Jeho kandidatura byla podporována nejen irským velekrálem Rory O'Connorem, leinsterským králem Diarmaitem Mac Murchadou a glendaloughským opatstvím, ale i místním klérem a obyvateli Dublinu. Za jeho úřadování došlo v Dublinu k velkým změnám. Nejdříve byla roku 1169 ukončena norská nadvláda nad městem, aby roku 1171 připadlo Normanům.

V roce 1179 se zúčastnil třetího lateránského koncilu, na kterém byl jmenován papežským legátem. O rok později se vydal vyjednávat za anglickým králem Jindřichem II., který byl tou doubou v Normandii. Po přistání v Le Tréportu onemocněl a byl převezen do opatství v Eu, kde svému onemocnění podlehl. Po jeho smrti se objevilo mnoho zpráv o údajných zázracích nad jeho hrobem, a tak byl jen 45 let poté kanonizován.

Relikvie[editovat | editovat zdroj]

Jeho lebka byla v roce 1442 převezena do Anglie a uložena ve farním kostele v Chorley. Lebka zmizela během anglikánské reformace za vlády Jindřicha III.. Jeho srdce bylo od 13. století uloženo v dublinské katedrále Christ Church. Dne 3. března 2012 bylo odtud ukradeno neznámým pachatelem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lorcán Ua Tuathail na anglické Wikipedii.