Vasiljevský ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vasiljevský ostrov
Vasiljevský ostrov
Vasiljevský ostrov
StátRuskoRusko Rusko
Topografie
Rozloha10,9 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel200 000 (2010)
Hustota zalidnění18 348,6 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasiljevský ostrov (rusky Васильевский остров) je ostrov v ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Spolu s ostrovem Děkabristů, od kterého jej odděluje úzké říční rameno Smolenka, a nevelkým ostrůvkem Sernyj tvoří Vasileostrovský rajón druhého největšího ruského města Petrohradu.

Podle jedné teorie je ostrov pojmenován podle Vasilije Korčmina, velitele místní pevnosti v době Petra Velikého, podle jiné vznikl název zkomolením finského výrazu Vasikkasaari, což znamená Telecí ostrov.[1]

Východní špička ostrova, nazývaná Strelka, patří k historickému jádru Petrohradu a zachovalo se na ní množství památek, jako je výstavné nábřeží Velké Něvy, budova burzy (dnes námořní muzeum) a dvojice majáků, známých jako Rostrální sloupy. Naproti tomu západní část ostrova tvořily bažiny a výstavba zde začala až ve dvacátém století, převažují činžovní domy, v této části ostrova se také nachází průmyslová zóna a přístav.

Petr Veliký zamýšlel vybudovat na Vasiljevském ostrově centrum ruské vědy a kultury. Menšikovův palác (dnes pobočka Ermitáže) byl roku 1710 prvním kamenným domem ve městě.[2] Na ostrově se nachází Petrohradská státní univerzita, budova antropologického muzea známá jako Kunstkamera nebo Puškinův dům, sídlo institutu pro ruskou literaturu. Je zde také významně zastoupen průmysl: sídlí zde loděnice Baltský závod, továrna na televizory a na výtahy. Začíná zde Něvsko-Vasileostrovská linka petrohradského metra. Se zbytkem města spojují ostrov čtyři mosty: na jihu přes Velkou Něvu Palácový a Blagověščenský most, na severu přes Malou Něvu Burzovní a Tučkovův most.

Na ostrově se v 19. století usazovali němečtí přistěhovalci, mezi nimi byla řada významných vědců, politiků a ekonomů. Připomínkou těchto dob je luteránský kostel sv. Kateřiny.[3]

Na Vasiljevském ostrově se nachází pomník básníka Josifa Brodského.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]