Vasilij Ivanovič Čapajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vasilij Ivanovič Čapajev
Narození 9. února 1887
Čeboksary
Úmrtí 5. září 1919 (ve věku 32 let)
Západokazašská oblast
Národnost Mordvinci
Ocenění Řád rudého praporu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasilij Ivanovič Čapajev (28. lednajul./ 9. února 1887greg. Budajka na Urale, Ruské impérium5. září 1919 u města Lbiščensk, Kazachstán) byl ruský voják a sovětský vojevůdce z doby Ruské občanské války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z chudé rolnické rodiny, jeho otec byl mordvinské národnosti. Od roku 1908 sloužil základní vojenskou službu v carské armádě. V roce 1914 v důsledku vypuknutí první světové války byl opět povolán do armády, kde sloužil u 326. pěšího pluku 82. divize. V roce 1915 dokončil vojenskou školu a stal se poddůstojníkem. V boji projevoval velkou odvahu, proto byl vyznamenán třemi Jiřskými kříži. V roce 1917 se v září přidal k Bolševikům, o tři měsíce později byl vojáky zvolen velitelem pluku. Zhruba rok studoval na Akademii generálního štábu a poté velel uralské frontě a byl velitelem 25. střelecké divize. Zúčastnil se několika operaci proti Kolčakově armádě. Zahynul při neočekávaném přepadu jeho velitelského stanoviště uralskými kozáky, pravděpodobně se utopil (nebo byl zastřelen) při násilném přechodu[p 1] řeky Ural.

Sovětská propaganda z něj posléze vytvořila legendu a národního hrdinu, přispěl k tomu velkou měrou také román Dmitrije Furmanova Čapajev a následně pak i stejnojmenný film z roku 1934. Legendu přiživovala i stejnojmenná píseň.

Sovětským vojákům byl mnoho desítek let dáván za vzor jakožto symbol odvahy, statečnosti a nezdolnosti sovětských lidí.

Čapajev měl celkem tři děti, jeho nejstarší syn Alexandr Vasiljevič Čapajev se stal generálmajorem dělostřelectva Sovětské armády, syn Arkadij Vasiljevič padl v druhé světové válce jako vojenský letec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Násilným přechodem se rozumí překonání vodní překážky bráněné nepřítelem.[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]