Vasilij Ivanovič Čapajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vasilij Ivanovič Čapajev
Narození 9. února 1887
Čeboksary
Úmrtí 5. září 1919 (ve věku 32 let)
Západokazašská oblast
Národnost Mordvinci
Ocenění Řád rudého praporu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasilij Ivanovič Čapajev (28. lednajul./ 9. února 1887greg. Budajka na Urale, Ruské impérium5. září 1919 u města Lbiščensk, Kazachstán) byl ruský voják a sovětský vojevůdce z doby Ruské občanské války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z chudé rolnické rodiny, jeho otec byl mordvinské národnosti. Od roku 1908 sloužil základní vojenskou službu v carské armádě. V roce 1914 v důsledku vypuknutí první světové války byl opět povolán do armády, kde sloužil u 326. pěšího pluku 82. divize. V roce 1915 dokončil vojenskou školu a stal se poddůstojníkem. V boji projevoval velkou odvahu, proto byl vyznamenán třemi Jiřskými kříži. V roce 1917 se v září přidal k Bolševikům, o tři měsíce později byl vojáky zvolen velitelem pluku. Zhruba rok studoval na Akademii generálního štábu a poté velel uralské frontě a byl velitelem 25. střelecké divize. Zúčastnil se několika operaci proti Kolčakově armádě. Zahynul při neočekávaném přepadu jeho velitelského stanoviště uralskými kozáky, pravděpodobně se utopil (nebo byl zastřelen) při přechodu řeky Ural během nepřátelské palby.

Sovětská propaganda z něj posléze vytvořila legendu a národního hrdinu, přispěl k tomu velkou měrou také román Dmitrije Furmanova Čapajev a následně pak i stejnojmenný film z roku 1934. Legendu přiživovala i stejnojmenná píseň.

Sovětským vojákům byl mnoho desítek let dáván za vzor jakožto symbol odvahy, statečnosti a nezdolnosti sovětských lidí.

Čapajev měl celkem tři děti, jeho nejstarší syn Alexandr Vasiljevič Čapajev se stal generálmajorem dělostřelectva Sovětské armády, syn Arkadij Vasiljevič padl v druhé světové válce jako vojenský letec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]