Přeskočit na obsah

Varoš (Split)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varoš
Poloha Varoše ve Splitu
Poloha Varoše ve Splitu
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+01:00
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Varoš
Varoš
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2,2 km²
Správa
PSČ21000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Schody ve Varoši

Varoš nebo též Veli varoš, (nazývaný také Varoš Svetog Križa, případně italsky Borgo di San Francesco, Vesnice sv. Františka) je jednou z nejstarších částí města Split v Chorvatsku.

Popis a poloha

[editovat | editovat zdroj]

Nachází se západně od historického jádra Splitu, na východním úpatí kopce Merjan (Marjan). Na severu sousedí se čtvrtí Spinut, na východě jsou to čtvrti Dobri (Lovret) a Grad, a na jihu se čtvrtí Meje, vč. parků Sustipan a Zvončac.

Varoš je znám svými malými rolnickými domky a úzkými uličkami se zbytky zachované lidové architektury, které ilustrují život tehdejšího, převážně farmářského a rybářského obyvatelstva. Dnes je oblast Varoše využívána převážně pro turistické účely, vznikla zde řada nových apartmá i ubytoven převážně ve starých a zrekonstruovaných domech.

Starý kostelík sv. Mikuláše z 11. století
Kostel sv. Kříže

Od středověku se kolem Starého Gradu rozvíjela předměstí zvaná varoše. Na rozdíl od patricijského středu města žil kdysi ve čtyřech předměstských čtvrtích – (Veli) Varoš, Dobri, Manuš, Lučac – výhradně prostý lid, rolníci a rybáři. Veli Varoš je nejstarší a současně největší z nich.

Existence čtvrti (Velkého) Varoše (zvaného též Zagrađe nebo Borgo / Borgus) je doložena v 15. století, ale jeho původ je mnohem starší. Varoš vznikl kolem starobylého kostela sv. Mikuláše (z roku 1068 [1]) mimo tehdejší městské hradby, které obklopovaly středověké staré město (Grad). Rozvíjel se v průběhu středověku současně s dalšími nejstaršími předměstími Splitu zvanými varoše - Dobri, Manuš, Lučac.

Později přibyl také kostel sv. Kříže a slavný klášter s kostelem svatého Františka, který měl podle legendy založit sám sv. František z Assisi (1181-1226).

Oblast Varoš byla významně rozšířena výstavbou v 16. století kvůli usídlování uprchlíků z vnitrozemí v době osmanského ohrožení.[2]

Velká část Varoše byla zničena během 17. století, kdy bylo kolem Splitu postaveno nové barokní opevnění na obranu proti Turkům, a proto dnes z původního starého Varoše zůstaly jen malé zbytky.

Od 19. století ke skromné chudinské zástavbě začaly přibývat reprezentativnější městské domy, zejména v nejbližší části Veli Varoš (Varoš) a následná výstavba vil ve vnějších částech a směrem k další části splitského poloostrova, kde žilo majetnější obyvatelstvo, opouštějící přelidněné městské části.

V 1. polovině 20. století s rozvojem Splitu na základě moderních urbanistických kritérií, byly všechny výše uvedené části města sjednoceny a byla umožněna jeho další expanze.

Kulturní památky

[editovat | editovat zdroj]

Slavní rodáci

[editovat | editovat zdroj]
  1. Marasović, Tomislav, Split u starohrvatsko doba, str. 23.
  2. Predgrađe Varoš - split.hr. www.split.hr [online]. [cit. 2021-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-21. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Marasović, Tomislav, Split u starohrvatsko doba, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika - Split, Split, 1996.
  • Novak, Grga, Povijest Splita, knjiga druga, Škuna, Split, 2005. ISBN 953-97861-8-5

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Varoš (Split) na chorvatské Wikipedii.