Varanus priscus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVaranus priscus
Stratigrafický výskyt: pozdní pleistocén
alternativní popis obrázku chybí
Varanus priscus - kostra v muzeu v Melbourne
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád ještěři (Sauria)
Čeleď varanovití (Varanidae)
Rod varan (Varanus)
Binomické jméno
Varanus priscus
Owen, 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varanus priscus (dříve Megalania prisca) je vyhynulý australský varan, který dosahoval délky přes 5 metrů a hmotnosti kolem 600 kilogramů, je tak považován za největšího suchozemského ještěra, který kdy existoval. Původně byl popsán jako jediný zástupce rodu Megalania, ale kromě velikosti se nijak výrazně neodlišuje od dnešních varanů (Varanus sensu stricto) a recentní studie ho proto řadí do rodu Varanus (Pianka and King, 2004).

Fosilních nálezů tohoto varana je poměrně málo, nikdy nebyla nalezena kompletní kostra. Varanus priscus obýval celou střední Austrálii, jeho pozůstatky byly nalezeny také v Novém Jižním Walesu a Queenslandu. Vyhynul před asi 40 000 lety.

Varanus priscus je příkladem pleistocénní megafauny Austrálie - dospělý jedinec mohl být k 7 metrům dlouhý a vážil až 600 kg, tito varani tedy byli nejméně o třetinu delší než jejich současný příbuzný, varan komodský, a zřejmě byl mnohem masivnější a silnější.

Podle šavlovitých zubů se dá usuzovat, že Varanus priscus byl dravý ještěr, pravděpodobně lovil vačnatce, ptáky i menší ještěry, a snad, podobně jako recentní varani, nepohrdl ani mršinou.

Recentní druh[editovat | editovat zdroj]

V Austrálii existují nepotvrzené zprávy a příběhy o pozorování živého tvora, který odpovídá popisu obřího varana. Kryptozoologové se proto zabývají myšlenkou, že Varanus prisca v odlehlých končinách Austrálie přežívá dodnes.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]