Varanus priscus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVaranus priscus
Stratigrafický výskyt: pozdní pleistocén
alternativní popis obrázku chybí
Varanus priscus - kostra v muzeu v Melbourne
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád ještěři (Sauria)
Čeleď varanovití (Varanidae)
Rod varan (Varanus)
Binomické jméno
Varanus priscus
Owen, 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varanus priscus (též Megalania prisca) je vyhynulý australský varan, který dosahoval délky přes 4,5 metru a hmotnosti kolem 600 kilogramů, je tak považován za největšího suchozemského ještěra, který kdy existoval. Původně byl popsán jako jediný zástupce rodu Megalania, ale kromě velikosti se nijak výrazně neodlišuje od dnešních varanů (Varanus sensu stricto) a recentní studie ho proto řadí do rodu Varanus (Pianka and King, 2004).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Fosilních nálezů tohoto varana je poměrně málo, nikdy nebyla nalezena kompletní kostra. Varanus priscus obýval celou střední Austrálii, jeho pozůstatky byly nalezeny také v Novém Jižním Walesu a Queenslandu. Vyhynul před asi 40 000 lety. Varanus priscus je příkladem pleistocénní megafauny Austrálie. Podle různých odhadů a rekonstrukcí mohl dospělý varan měřit 4,5 až 7 metrů a vážit 300 až 600 kg, výjimečně snad i přes jednu tunu. Tito varani tedy byli nejméně o polovinu delší než jejich současný příbuzný, varan komodský, a zřejmě mnohem masivnější a silnější. Podle "šavlovitých" zubů se dá usuzovat, že Varanus priscus byl dravý ještěr, pravděpodobně lovil velké vačnatce, ptáky i jiné ještěry, a snad, podobně jako recentní varani, nepohrdl ani mršinou.

Možnost přežití[editovat | editovat zdroj]

V Austrálii existují nepotvrzené zprávy a příběhy o pozorování živého tvora, který odpovídá popisu obřího varana. Kryptozoologové se proto zabývají myšlenkou, že Varanus priscus v odlehlých končinách Austrálie přežívá dodnes. Jedná se však o pouhé spekulace bez jakýchkoliv důkazů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]