V. Volodarskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
V. Volodarskij
Narození 11. prosince 1891
Staryj Ostropol
Úmrtí 20. června 1918 (ve věku 26 let)
Petrohrad
Příčina úmrtí vražda
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1194336
Povolání politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V. Volodarskij (rusky В. Володарский, 11. prosince 1891, Ostropol, Ruské impérium20. června 1918, Petrohrad, Rusko), narozen jako Moisej Markovič Goldštejn (Моисей Маркович Гольдштейн), byl ruský revolucionář a politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vladimir Volodarskij se narodil v Ostropolu v židovské rodině. Za revoluce v roce 1905 působil v Litvě, Polsku a Rusku. Po porážce revoluce se Volodarskij připojil k menševikům.

V roce 1911 byl deportován do Archangelsku, roku 1913 však byl amnestován a emigroval do Spojených států. Během první světové války se Volodarskij začal menševikům vzdalovat. V roce 1916 začal přispívat do novin Novyj Mir.

V roce 1917 se Volodarskij vrátil do Ruska, připojil se k Mežrajoncům a byl zvolen do Petrohradského sovětu. V srpnu téhož roku se připojil k bolševikům.

Volodarskij nebyl spolu s Grigorijem Zinověvem a Lvem Kameněvem velkým zastáncem říjnové revoluce. I přesto se však Volodarskému podařilo získat kontrolu nad některými novinami.

Volodarskij byl dne 20. června 1918 zastřelen Grigorijem Semjonovem, členem strany Eserů, během cesty do Petrohradského sovětu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir Volodarsky na anglické Wikipedii.