Vítrholc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítrholc je radikální brněnské undergroundové sdružení básníků, literátů, výtvarníků a hudebníků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vítrholc (vznikl v roce 1994, kdy vyšel jeho první Almanach Vítrholc - od té doby členové a přátelé tohoto sdružení napsali už devět čísel. "Kdyby si oficiální literatura počínala jinak a nekodifikovala umění na nízké a vysoké, asi bychom se na to vysrali," říká jeden z jeho zakládajících členů. Sdružení Vítrholc od začátku existence klade důraz na živou prezentaci poezie. Recitování nebylo v první polovině devadesátých let v klubech příliš rozšířené, spíše zde tehdy techno nahrazovalo heavy metal. Vystoupení a performance Vítrholce se proto odehrávala především v hospodách a na večírcích známých, případně na vernisážích spřízněných výtvarných umělců (Kowolovski, Dostálková, Možný, Krajíček, Šipoš, 40A a další). Předčítání veršů podmalovávalo takřka cokoli - kazeťák, zefektovaná kytara, sampler, ale i imrpovizace více hudebních nástrojů. Netradiční spojení hudby, mluveného slova a výtvarného projevu, tedy melodrama, vedlo aktivní členy k prolínání se všemi novými hudebními směry. Vítrholc na svém večírku přivedli jako první v této zemi dýdžeje ( Dj Sandoz ) na hrad - jednalo se o Hukvaldy. Později se vrhli do projektu CubeBase, kdy hráli a recitovali a promítali ve čtyřmetrové multimediální krychli.

Vítrholc v současnosti vystupuje jako elektronický recitační kruh.

Vítrholc v elektroindustriálním "obalu" prezentuje hlavně texty Karla Škrabala a Dalibora Maňase, ale i některých spřízněných či oblíbených autorů. Spolu s nimi jsou na pódiu výtvarník a performer František Kowolovski, hudebníci Petr Sasín, Pavel Pohořelský, Jaroslav Škvarna a poslední rok i Mirka Ábelová. Vítrholc má přes 20 let. K jeho identitě patří jasné a silné brněnské kořeny, i když v tuto chvíli jeho členové žijí od Prahy přes severní Moravu po Bratislavu.

https://m.youtube.com/results?q=vítrholc&sm=1

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10651076204-tecka-patecni-noci/314294340020003

Vítrholc má na svém kontě CD 100 - http://bandzone.cz/vitrholc/album/74230-vitrholc-100.html

V současnosti chystá novou nahrávku - ochutnávka z ní je zde: https://soundcloud.com/ikanias-kanas/lipican-ka

Historie Vítrholce je zaznamenána zde: www.vitrholc.com, současnost najdete tady: https://www.facebook.com/groups/vitrholc/?fref=ts

KDO CHCE HOLKY BALIT, musí funky hrát!