Vítězný gól

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fanoušci ve Vídni sledují na velkoplošné obrazovce replay vítězného gólu Fernanda Torrese ve finále Mistrovství Evropy 2008 (NěmeckoŠpanělsko 0:1).

Vítězný gól (anglicky v NHL Game-Winning Goal, zkratkou GWG[1]) nebo také vítězná branka či rozdílový gól je gól, který v kolektivních sportech rozhoduje o vítězství týmu nad soupeřem.[2] V praxi to znamená, že soupeř na tento gól již nedokáže odpovědět (tzn. nedokáže otočit vývoj utkání nebo alespoň vyrovnat stav). V zápase tedy může padnout maximálně jeden vítězný gól. Skončí-li utkání remízou (lidově nazývanou plichta[3]), vítězný gól nepadl.

Příklady
 • při vítězství 1:0 je jediný gól zápasu zároveň gólem vítězným.
 • při vítězství 5:0 je vítězný gól ten první na 1:0.
 • jedno družstvo vyhrává poměrem 5:0 a soupeř sníží na konečných 5:1, v tomto případě je vítěznou brankou druhá trefa triumfujícího týmu (tedy gól na 2:0).
 • stav je vyrovnaný 2:2, jeden z týmů vstřelí gól na konečných 3:2, tento gól je vítězný.
 • jedno mužstvo vede nad druhým 3:1, druhé mužstvo zvrátí stav na konečných 3:6. Vítězný gól je ten na 3:4 (soupeř už na něj nedokázal zareagovat).

Rozdílový gól[editovat | editovat zdroj]

Pojem rozdílový gól může být použit i v jiném významu. V mnoha fotbalových pohárových soutěžích se hraje o postup systémem dvojutkání, přičemž platí pravidlo venkovních gólů.[4] Rozdílový gól se potom váže nikoli k vítězství týmu, ale k postupu. To znamená, že může jít o vyrovnávající branku či dokonce o gól, který pouze zmírňuje prohru a nepřináší vítězství ani remízu. Přesto zaručuje postup.

Příklady
 • v prvním utkání vyhraje mužstvo A na domácím hřišti nad mužstvem B 1:0. V odvetném utkání hraném na hřišti mužstva B prohrává mužstvo A již 0:2, ale podaří se mu snížit na konečných 1:2. Tento gól je rozdílový, neboť přinesl týmu A postup dál, protože celkové skóre z obou zápasů je sice 2:2, ale platí větší počet vstřelených gólů na hřišti soupeře (pravidlo venkovních gólů). Mužstvo A jednou skórovalo na hřišti soupeře, zatímco mužstvo B nevstřelilo na hřišti mužstva A žádný gól.
 • v prvním utkání vyhraje mužstvo A na svém hřišti nad mužstvem B poměrem 3:2. V odvetném zápase na hřišti mužstva B je stav opačný, mužstvo A zde prohrává 2:3, ale dokáže nakonec srovnat na konečných 3:3. Tento vyrovnávající gól je rozdílový, znamená rozdíl v celkovém skóre mezi oběma soupeři (mužstvo A 6, mužstvo B 5) a tedy postup.
 • v prvním zápase vyhraje mužstvo A na domácím hřišti nad mužstvem B 3:1. Odveta dopadne 2:0 pro mužstvo B, které tedy díky tomuto výsledku postoupí dál. První gól týmu B v odvetě je vítězný (v rámci zápasu), zatímco druhý gól je rozdílový (znamená srovnání celkového skóre na 3:3 a pro větší počet vstřelených gólů na hřišti soupeře postup).

Vítězné góly v NHL[editovat | editovat zdroj]

Tabulka deseti nejlepších střelců vítězných gólů v NHL platná k 27. červnu 2019. Tučně vyznačeni jsou aktivní hráči (v NHL).[1]

Poř. Stát Hráč Počet
1. ČeskoČesko Česko Jaromír Jágr 135
2. KanadaKanada Kanada Gordie Howe 121
3. KanadaKanada Kanada Phil Esposito 118
4. FinskoFinsko Finsko Teemu Selänne 110
5. USAUSA USA Brett Hull 110
6. KanadaKanada Kanada Brendan Shanahan 109
7. RuskoRusko Rusko Alexandr Ovečkin 107
8. KanadaKanada Kanada Patrick Marleau 106
9. KanadaKanada Kanada Jarome Iginla 101
10. KanadaKanada Kanada Guy Lafleur 98

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b http://www.quanthockey.com/nhl/records/nhl-players-all-time-game-winning-goals-leaders.html
 2. Elektronická tužka: Vítězný gól El Clásica Archivováno 22. 10. 2013 na Wayback Machine., real-madrid.cz, citováno 20. 10. 2013
 3. HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha: SPN, 1978. ISBN 80-04-23715-0.
 4. Laws of the Game 2007/2008 Archivováno 25. 6. 2008 na Wayback Machine., FIFA.com, cit. 20. 10. 2013 (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]