Usuál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Začátek nápěvu Asperges me v Liber usualis.

Usuál (lat. „Liber usualis Missae et Officii“ nebo zkráceně „Liber usualis“) je sbírka zpěvů gregoriánského chorálu. Svou dnešní podobu získala ve francouzském opatství sv. Petra v Solesmes a obsahuje přepisy textů a melodií zapsaných ve čtyřřádkové notaci. První vydání vyšlo v roce 1896 zásluhou mnichů ze Solesmes za opata Ondřeje Mocquereau (1849–1930). Následovala řada dalších vydání v latině, francouzštině a angličtině. Po Mocquereauově smrti převzal práci Dom Gajard. Poslední oficiální vydání v těchto třech jazycích je z roku 1962.

V roce 1947 byl Dom Gajard pověřen opatem ze Solesmes, aby s několika dalšími mnichy připravil kritické vydání graduálu. Mezi jeho spolupracovníky byl i Dom Evžen Cardine, který vydal v roce 1966 Gradual neumé a začal se připravovat Graduale Triplex, který zachycuje i přepis (transkript) notace sangalleské a metské.

Po zavedení Novus Ordo kolem roku 1970 následovalo v roce 1979 vydání Graduale Triplex upraveného pro Mši Pavla VI.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liber Usualis na italské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Liber usualis missae et officii pro dominicis et festis cum cantu Gregoriano ex editione Vaticana adamussim excerpto a Solesmensibus Monachis. 1896. Desclée: Paris/Tournai: Desclée.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]