Urup (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Urup
Ostrov z Mezinárodní vesmírné stanice
Urup
Urup
StátRuskoRusko Rusko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa znázorňující historii Kurilských ostrovů. Většina jižních ostrovů Kuril byla součástí Japonska v letech 1855 až 1945. Urup, ačkoliv patří mezi jižní ostrovy, byl součástí Japonska v letech 1875 až 1945, podobně jako většina ostrovů souostroví. Na tyto ostrovy (tedy včetně Urupu) si Japonsko nedělá nárok

Ruský ostrov Urup (rusky Уруп; āinsky ウルㇷ゚ — Urup; japonsky 得撫島, Uruppu-tó) je čtvrtý největší ostrov souostroví Kurily. Směrem na jihozápad leží největší kurilský ostrov Iturup a o něco dále stejným směrem japonský ostrov Hokkaidó, na severovýchodě, za průlivem Boussole, další kurilský ostrov Simušir.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov sopečného původu náleží do Sachalinské oblasti. Jeho rozloha je asi 1 430 km², má protáhlý tvar (délka asi 120 km), táhne se od severovýchodu na jihozápad. Urup je oddělen průlivem Urup od ostrovů Čornyje Braťja, které se nacházejí asi 30 km severovýchodně, a Vriesovým průlivem od ostrova Iturup, nacházejícího se asi 40 km jihozápadně.

Povrch je hornatý, nejvyšším vrcholem je sypaný kužel Ivao (Группа Ивао), dosahuje nadmořské výšky 1 426 m n. m. Z celkového počtu 25 vulkánů jsou v současnosti aktivní jen dva: Tresubez a Berga.

Urup leží severovýchodně od ostrova Hokkaidó přibližně ve stejné geografické šířce jako jižní cíp ostrova Sachalin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Urup byl původně osídlen příslušníky národa Ainu. V 18. století na ostrov přišli ruští lovci a obchodníci, což v roce 1772 vedlo ke konfliktům s původními obyvateli. V roce 1801 prohlásila japonská vláda Urup japonským územím.

Podle smlouvy z roku 1855 uzavřené v japonské Šimodě připadl ostrov Rusku. Dohoda mezi Ruskem a Japonskem uzavřená v roce 1875 v Petrohradě navrátila ostrov Japonsku. V roce 1945 byl Urup, stejně jako ostatní ostrovy Kuril obsazen sovětskými jednotkami a od roku 1946 ostrov patří k sovětskému, respektive od roku 1991 ruskému území. Japonsko se v roce 1951 v mírové smlouvě ze San Franciska vzdalo všech nároků na Urup i celé Kurilské ostrovy.

V současnosti není ostrov trvale obydlen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Urup na anglické Wikipedii a Urup na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]