Upoutaný Prométheus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Upoutaný Prométheus
AutorAischylos
Původní názevΠρομηθεὺς Δεσμώτης
Jazykstarořečtina
Žánrřecká tragédie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Upoutaný Prométheus je tragédie starořeckého dramatika Aischyla. Vypráví tu část Prométheova života, kdy byl z rozkazu nejvyššího boha Dia přikován ke skále za trest, že naučil lidi používat oheň. Hra byla pravděpodobně prostřední částí rozsáhlé trilogie věnované Prométheovi.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Děj koná se v pusté a skalnaté krajině na severu Skythie (nynějšího Ruska), blízko proudu Okeana, obkličujícího celou zemi. [1]

Děj hry[editovat | editovat zdroj]

Moc a síla přivlekly Prométhea ke skále, ke které ho bůh Hefaistos přikoval. Tomu to sice nebylo po chuti, ale bál se neuposlechnout Diova rozkazu. Na scéně se objevil také titán Okeanos, který přestože projevil Prométheovi sympatie mu nepomohl, a . Ta utíká před nenávistí bohyně Héry, protože k ní pojal Zeus lásku. Prométheus jí poradil, aby se před Héřiným hněvem uchýlila do Egypta. Na závěr se na scéně objevil bůh Hermés. [2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Upoutaný Prometheus. Tragoedie Aischylova. V Praze: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1914. S. [5]. 
  2. Upoutaný Prometheus. Tragoedie Aischylova. V Praze: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1914. S. 9–54. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • AISCHYLOS. Upoutaný Prometheus : Tragedie Aischylova. Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1914. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]